Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
15/10/2012 - 13:11

Stanisław Sorys przywiózł unijne pieniądze do SOKOŁA

344 800 zł unijnej dotacji trafiło na konto Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, który realizuje właśnie Europejski Festiwal Pasteli – Małopolska VI Międzynarodowe Biennale Pasteli Nowy Sącz 2013. Całkowita wartość projektu to 754 tys. zł.
Podobnie jak w przypadku innych sześciu projektów sądecki podatnik nie dokłada ani jednej złotówki, bo oprócz pieniędzy ze środków MRPO na lata 2007-2013 reszta pochodzi z budżetu województwa małopolskiego. Dotację dyrektorowi Antoniemu Malczakowi osobiście wręczył Stanisław Sorys, członek zarządu województwa małopolskiego.
Cieszę się z możliwości przekazania dofinansowania i cieszę się, że jest w Nowym Sączu taka instytucja jak Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, która działa tak aktywnie i lideruje w województwie w pozyskiwaniu unijnych dotacji. To nie tylko projekty twarde, jak chociażby Galeria Sztuki BWA, w której się znajdujemy, ale wiele projektów miękkich. Dzięki nim z jednej strony promowana jest kultura regionu z drugiej kultura europejska – powiedział dr Stanisław Sorys, członek zarządu województwa małopolskiego. – Życzę, aby ani jedno euro z tego projektu nie potoczyło się w złą stronę. Dzięki MCK Sokół, ale i Muzeum Okręgowemu czy szpitalowi Nowy Sącz zajmuje wysoką pozycję wśród miast wykorzystujących unijne pieniądze – dodał Sorys.
Projekt Europejski Festiwal Pasteli – Małopolska, VI Międzynarodowe Biennale Pasteli – Nowy Sącz 2013 powstał w oparciu o dorobek Międzynarodowego Biennale Pasteli organizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu od 1987 roku. Konkurs miał najpierw skromny, ogólnopolski charakter, dziś jest znany w Polsce i za granicą. W ostatniej edycji wzięło udział 170 artystów z 24 państw m.in. z USA, Kanady, Izraela, Słowacji, Rumunii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Litwy, Finlandii, Węgier, Rosji.
Najważniejszym celem projektu jest ukazanie Małopolski jako miejsca o dużych tradycjach uprawiania techniki pastelowej na wysokim poziomie artystycznym, podkreślenie współczesnej roli tego regionu i miasta Nowego Sącza jako miejsc gdzie technikę pastelową, malarstwo pastelowe pielęgnuje się jako część ogólnoludzkiego dziedzictwa kulturowego, promowanie walorów
i odmienności naszego regionu poprzez ukazanie inspirującej roli krajobrazu, historii, zabytków kultury materialnej Małopolski jako tematów wartościowych prac malarskich, przybliżenie specyfiki techniki pasteli szerokiemu odbiorcy. Ideą organizatorów jest stworzenie w Nowym Sączu Europejskiego Centrum Pastelu.
Twórcą i komisarzem Biennale Pasteli był Krzysztof Kuliś, wieloletni dyrektor Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu. Międzynarodowe Biennale Pasteli odbywa się, od początku jego organizacji, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od roku 1999 również pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. Prestiżu całemu wydarzeniu dodaje patronat artystyczny Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Współorganizatorem Biennale Pasteli jest Stowarzyszenie Pastelistów Polskich, które powstało w 1995 roku dzięki inicjatywie laureatów i uczestników kolejnych wystaw.
W Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu tworzona jest kolekcja Współczesnego Polskiego Malarstwa Pastelowego, budowana z prac nagrodzonych w kolejnych edycjach Biennale. W celu dalszego rozwoju i promowania idei konkursu odbyło się wiele prezentacji wystaw pokonkursowych w Galeriach na terenie kraju i zagranicą (m.in. w Holandii, Rumunii, Danii oraz na Słowacji i Ukrainie).


(JB), MCK SOKÓŁ
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu