Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
15/04/2014 - 10:04

Starosądeccy uczniowie wiedzą jak być bezpiecznym w sieci

Przez dwa dni (14 i 15 kwietnia) w starosądeckim „Sokole” odbywają się Konferencje dotyczące cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci. Organizatorem i pomysłodawcą tej konferencji jest burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek , który zaprosił do udziału 800 uczniów wraz z nauczycielami z publicznych szkół gimnazjalnych z gminy Stary Sącz.
Obecnie dla młodzieży świat w internecie jest równoprawny ze światem rzeczywistym. W trosce o bezpieczeństwo, ważne jest uświadomienie jak ważne są właściwe relacje społeczne, gdyż wszystkie aktywności, które młodzi ludzie podejmują w świecie wirtualnym te pozytywne i negatywne , również niosą za sobą takie same konsekwencje jak w świecie rzeczywistym – mówi Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza.
Integralną część codziennego życia większości dzieci i młodzieży stanowi obecność w świecie wirtualnym, ale też wiążą się z nią poważne zagrożenia tj. cyberprzemoc, znęcanie, grooming, hejting, jak również naruszanie prywatności w sieci. Celem naszej konferencji jest przedstawienie młodzieży możliwości reagowania na niepokojące zjawiska w sieci jak i możliwości uzyskania pomocy – dodaje Barbara Porębska, dyrektor ZOFAS . Konferencje prowadzi specjalista wieloletni współpracownik warszawskiej Fundacji Dzieci Niczyje – Andrzej Piękoś, który na co dzień zajmuje się pomocą dzieciom i młodzieży w internecie. Podczas spotkania Andrzej Piękoś z FDN zwrócił uwagę, że w świecie wirtualnym, tak jak i w rzeczywistym, dają się zaobserwować pewne trendy , które są widoczne m.in. po zgłoszeniach napływających do portalu helpline.org.pl w związku z niewłaściwym używaniem tych narzędzi. Do trendów tych należą Facebook, portale społecznościowe, rozmaite gry, portale z kamerkami i jest to pole do różnych trudnych sytuacji online, są to też miejsca często niebezpieczne dla młodych osób. Zwrócił uwagę, że coraz częstsze jest zjawisko nieświadomej cyberprzemocy, młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, że tzw. hatingu, choć dzieje się w wirtualnym świecie, przynosi bardzo podobne konsekwencje jak ten prawdziwy.
Według badań EU NET ADB (projekt badawczy na temat ryzyka uzależnienia od internetu wśród dorastającej młodzieży w Europie) z 2012 r. aż 90 proc. młodzieży w wieku 14-17 lat ma konto na portalu społecznościowym, a 62 proc. korzysta z gier online, a to i tak tylko niewielki wycinek aktywności, jakie podejmują młodzi ludzie w sieci.

(JB)
Źródło: ZOFAS w Starym Sączu








Dziękujemy za przesłanie błędu