Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
31/10/2021 - 14:55

Tu spoczywa chłopski Leonardo da Vinci, wyjątkowy fotograf z Gostwicy [ZDJĘCIA]

Miał charakterystyczne skierowane ku górze wąsy i fascynował się fotografią. Nie byłoby to nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że Wojciech Migacz, o którym mowa żył na przełomie XIX i XX wieku. Zostawił po sobie bogatą kolekcję fotografii, które pokazują nam jak dawniej żyli ludzie. Na cześć tego fenomenalnego twórcy z maleńkiej wioski niedaleko Podegrodzia mieszkańcy gminy postawili mu wyjątkowy nagrobek.

Zobacz również: Zapłonęły znicze na cmentarzach. Sądeczanie gotowi na listopadowe święto

„Chłopski Leonardo da Vinci” – tak trafnie określił go Jan Maria Jackowski. Wojciech Migacz urodził się 7 września 1874 roku w Gostwicy, wsi położonej w gminie Podegrodzie, niedaleko Nowego Sącza. Migacz świetnie dokumentował rzeczywistość, a oglądając wykonane przez niego zdjęcia, odnosi się wrażenie, że wyprzedzał swoją epokę.

Fascynował się również wynalazkami. Sam wykonał drewniany aparat czy 120-centymetrowa fajka „niewykurka”. Migacz nauki pobierał w Zakopanem, a w 1902 roku wrócił na stałe do Gostwicy.

„Migacz Wojciech, a to moje miano jest ci dobrze znane,
Z ojca pierwsze wzięte, drugie na chrzcie dane,

Gostwica ma wioska, poczta Podegrodzie,
Dom mój w środku wioski, zaraz przy ogrodzie,

A kraj mój rodzinny, znajdziesz go na mapie,
Zwany Galicya jest on w Europie (…)”
Oto fragment listu W. Migacza do kolegi do Ameryki z 16 sierpnia 1904 roku (źródło: „Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza” Anna Bomba, MO w Nowym Sączu, 2019)

W bogatej kolekcji fotografii zgromadzonej przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu znajdziemy jego autoportrety, wyreżyserowane fotografie rodzinne i okolicznościowe czy ujęcia z różnych uroczystości. Dzieła Migacza dużo mówią nam o kulturze Lachów Sądeckich oraz codziennym życiu wsi.

- Jest jedynym znanym do tej pory fotografem reprezentującym unikalny nurt chłopski w sądeckiej fotografii – tak fenomen chłopa z Gostwicy opisuje Anna Bomba w swojej publikacji „Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza”.

Migacz zmarł w Wigilię 1944 roku. Został pochowany na cmentarzu w Podegrodziu. Trzy lata temu jego nagrobek został gruntownie przebudowany. Oprócz zdobień typowych dla kultury Lachów Sądeckich i portretu zmarłego na szczycie pomnika, z każdej strony znajdziemy też kultowe fotografie Migacza. Pomysłodawcami oryginalnego pomnika byli członkowie Stowarzyszenia Lachów Podegrodzkich.

Koszty pokryła gmina Podegrodzie, Bank Spółdzielczy w Podegrodziu, firma Gród (Zofia i Wiesław Czop), firma Kryształ (Regina i Jan Plata), Krzysztof Bodziony, Sławomir Czop oraz mieszkańcy gminy Podegrodzie. Kamień ufundowała firma Pawlimex (Paweł Wojak), a projekt wykonała Pracownia Konserwatorska Arstec (Józef Stec). Nagrobek Wojciecha Migacza można znaleźć na skrzyżowaniu alejek niedaleko kaplicy na podegrodzkim cmentarzu komunalnym. ([email protected], fot. SS)

Wyjątkowy nagrobek chłopskiego Leonardo da Vinci




Grób Wojciecha Migacza, genialnego chłopskiego fotografa z Gostwicy stoi na cmentarzu w Podegrodziu. Mieszkańcy gminy trzy lata temu nadali pomnikowi zupełnie nowy wygląd. (Fot. SS)






Dziękujemy za przesłanie błędu