Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
13/01/2014 - 13:05

Zabity przy ołtarzu. 50. rocznica śmierci ks. Józefa Górszczyka

Mieszkańcy Pisarzowej, pijarzy oraz licznie zgromadzeni kapłani uczcili w niedzielę (12 stycznia) pamięć ks. Józefa Górszczyka – męczennika, a zarazem Patrona Szkoły w Pisarzowej. Kapłan został zamordowany podczas Mszy Świętej w Maciejowej koło Jeleniej Góry. Miał wtedy 33 lata
Najpierw - o godzinie 11 wierni wraz z kapłanami zebrali się przy cmentarnej kaplicy, gdzie odmówili krótką modlitwę w intencji księdza. Następnie parafianie, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście wraz z wójtem gminy Limanowa – Władysławem Pazdanem udali się do kościoła, gdzie Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Wiesław Lechowicz.
W czasie uroczystego nabożeństwa, ksiądz bp Lechowicz przybliżył postać ks. Górszczyka. Kaznodzieja zaznaczył, iż okoliczności śmierci kapłana cały czas przypominają o toczącej się walce dobra ze złem, bez względu na miejsce i czas. Podkreślił również, że przykład ks. Józefa winien pociągać do patrzenia na własne życie w kategoriach takich jak powołanie i odpowiedzialność. Dodał, iż z realizacją własnego powołania łączy się postulat wierności – dlatego ks. Górszczyk bez wątpienia może być patronem wierności, gdyż został do końca w miejscu dla Niego przeznaczonym.
Po uroczystej Eucharystii wszyscy przeszli do budynku Zespołu Szkół, gdzie uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali część artystyczną, upamiętniającą Patrona. Po akademii głos zabrał ks. prałat Adam Gul, który krótko przypomniał życiorys ks. Górszczyka. Opowiedział także o staraniach jakie podjął w celu sprowadzenia prochów męczennika do Pisarzowej. Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół – Edyta Król zaznaczyła, iż obchody 50-tej rocznicy męczeńskiej śmierci Patrona to okazja do wspomnienia postaci kapłana, który dla wszystkich jest przykładem głębokiej i żywej wiary.

(K)
Źródło: UG Limanowa
fot. www.pisarzowa.plDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)