Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
11/07/2022 - 08:05

Żołnierze Wyklęci zapisali się w historii. Pokazują to wystawy w Żmiącej

Wystawy poświęconą Żołnierzom Wyklętym mogli w piątek oglądać wszyscy zainteresowani w Domu Spotkań z Historią w Żmiącej. Mogliśmy dzięki nim poznać ich losy oraz dowiedzieć się, jak wielkie mają zasługi dla walki o wolność naszego kraju. Te dramatyczne historie uświadamiają nam w jakich realiach przyszło im żyć.

Ten dzień był wyjątkowy W piątek, w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żmiącej wręczone zostały odznaczenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przekazywał je Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Wojciech Kolarski. Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości otrzymało 13 działaczy niepodległościowych. Ponadto, Helenie Tokarz został przyznany Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. 

Po zakończeniu mszy św. odbył się Koncert Muzyki Patriotycznej Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Po nim z kolei, Zygmunt Berdychowski przeprowadził rozmowy m.in. z wicemarszałkiem sejmu – Ryszardem Terleckim.

Częścią całego wydarzenia były również dwie wystawy poświęcone Żołnierzom Wyklętym - "Podziemie niepodległościowe. Lata 1944-1956" i "Żołnierze Wyklęci. Polskie Podziemie Niepopdległościowe". Mogliśmy je zobaczyć w Domu Spotkań z Historią w Żmiącej. Nie brakowało faktów z okresu ich działalności i przedstawienia wielu postaci, które w sposób szczególny przysłużyły się w walce o niepodległość naszego kraju.

Robili to, bo wojna się dla nich nie skończyła, a cel, jakim była wolna Polska nie został zrealizowany. Nie zgadzali się z reżimem, który narzuciła Armia Czerwona więc nadal walczyli, choć nieco w inny sposób niż wcześniej.

Różne grupy były rozbite na mniejsze, ale mogły dzięki temu nadal kontynuować swoją działalność. Żołnierze przeprowadzali wiele spektakularnych akcji. Na naszym terenie działały m.in. oddziały Józefa „Ognia” Kurasia”. Przez organizacje powojennego podziemia przewinęło się około 180 tysięcy osób. W konspiracji walczyło ponad 17 tysięcy partyzantów, kilkanaście tysięcy zostało zamordowanych. Ostatni Żołnierz Wyklęty poległ 18 lat po II wojnie światowej.

Komunistyczny aparat terroru bezpardonowo ich zwalczał. Przeprowadzane były okrutne śledztwa i sfingowane procesy sądowe. Do 1956 roku zapadło ponad 8 tysięcy wyroków śmierci. Straconych zakopywano często w nieoznaczonych dołach. Dzięki wystawom mogliśmy poznać szczegóły ich działalności. ([email protected], fot.: PB)

Wystawa w Żmiącej poświęcona Żołnierzom Wykletym




Wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym mogli w piątek oglądać wszyscy zainteresowani w Domu Spotkań z Historią w Żmiącej. Te dramatyczne historie uświadamiają nam w jakich realiach przyszło im żyć.






Dziękujemy za przesłanie błędu