Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
07/07/2021 - 10:50

Święto Dzieci Gór bez dzieci? To będzie wyjątkowa edycja. Program wydarzenia

Święto Dzieci Gór rozpoczyna się już 18 lipca. W tym roku jednak dzieci nie spotkają się z innymi kamratami i nie będą mogły spędzać razem czasu na żywo. Substytutem obecności zagranicznych zespołów będą wystąpienia online. Organizatorzy zaplanowali rozrywkę na miarę XXI wieku – będą wystawy plenerowe, występy na żywo, warsztaty, prezentacje cyfrowe, a nawet mobilne estrady multimedialne.

Kolorowe stroje, śpiew, taniec i, przede wszystkim, rozbrzmiewający ulicami śmiech dzieci – takie było co roku Święto Dzieci Gór, czyli Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Choć idea samego festiwalu pozostaje bez zmian – chodzi o uczenie się poprzez zabawę i integrację dzieci z różnych kręgów kulturowych – to tegoroczne wydarzenie przybierze zupełnie inną formę. Zobaczcie, co przygotowali organizatorzy.

- Sytuacja epidemiczna jest jeszcze na tyle niepewna, że nie możemy gościć w Nowym Sączu naszych zagranicznych uczestników. Będą oni jednak z nami dzięki zdobyczom techniki. Przekażą nam swoje przesłanie, zaprezentują barwne i egzotyczne programy. Ponieważ jednak idea „kamrackości” jest dla tego festiwalu najistotniejsza, zaprosiliśmy wyjątkowo do Nowego Sącza zespoły z innych regionów Polski. Będą one tworzyć pary festiwalowe z karpackimi gospodarzami – zapowiadają organizatorzy.

Święto Dzieci Gór rozpocznie się 18 lipca, w niedzielę, w Amfiteatrze w Nowym Sączu (ul. Ogrodowa 19). O godzinie 17 rozpocznie się koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpi dziesięć polskich zespołów. Kamraci z zagranicy prześlą wideo pozdrowienia.

Od poniedziałku do piątku (19 – 23 lipca) przy nowosądeckim Amfiteatrze dzieci będą mogły zobaczyć występy zagranicznych kolegów i wziąć udział w warsztatach. Przez cały tydzień w godzinach 15:00 – 16:30 oraz 17:00 – 18:30 będą się odbywać warsztaty festiwalowe. Od 18:30 do 19:00 będą trwały animacje festiwalowe dla dzieci, czyli Zabawy z Brodą.

O godzinie 19 na ekranie przed Amfiteatrem lub online będą odbywać się premiery koncertów festiwalowych. Na poniższej rozpisce można sprawdzić jakie zespoły zagrają razem. Każdego dnia wystąpią dwa zespoły z Polski i jeden zespół zagraniczny, tworząc pełną energii mieszankę kulturową.

Koncert finałowy odbędzie się 24 lipca, w sobotę, o godzinie 19, również w Amfiteatrze. Na scenie zobaczymy: Piątkowioków, Kapelę Góralską Jutrzenka, Teatr Vaśka, Joszko Brodę z zespołem dziecięcym oraz Trebunie-Tutki.

Krzysztof Trebunia Tutka, fot. B. Caillot

Przez Świat Dzieci Gór w tym roku poprowadzą nas Krzysztof Trebunia-Tutka (architekt, muzyk, multiinstrumentalista i pedagog, góral i zakopiańczyk) oraz Józef Broda (multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych, pedagog i emerytowany nauczyciel).

Józef Broda, fot. Piotr Droździk

Wydarzeniem towarzyszącym 28. edycji Święta Dzieci Gór będzie wstawa plenerowa znanego, sądeckiego fotografa Piotra Droździka pt. „Mali pasterze tradycji”. Prace fotografa, wyróżnionego m.in. tytułem Sądeczanina Roku 2007, pokażą całą gamę emocji i barw, które wiążą się z festiwalem. Wystawę zobaczymy od 5 do 26 lipca na nowosądeckim rynku.

Piotr Droździk (fot. arch. artysty)

Organizatorzy przygotowali również mobilne estrady festiwalowe, które od 19 do 23 lipca, będą podróżować po regionie i okolicach. W poniedziałek estrady pojawią się na rynku w Muszynie (godz. 14) i w Łącku (godz. 17), a wieczorem na Placu Dietla w Szczawnicy (godz. 20). We wtorek Święto Dzieci Gór dotrze do Gorlic (Rynek, godz. 14), Grybowa (Park Miejski, godz. 17) i Sękowej (Plac przed Kościołem św. Filipa i Jakuba, godz. 20).

21 lipca mobilne estrady zobaczą mieszkańcy miejscowości Wygiełzów i Myślenic. W czwartek ekrany staną na rynku w Ryglicach i Lipnicy Murowanej. W piątek Święto Dzieci Gór dotrze do Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, a wieczorem do Krościenka nad Dunajcem.

Wstęp na koncert inauguracyjny oraz warsztaty, a także mobilne multimedialne estrady festiwalowe jest bezpłatny. Za bilet na koncert wieńczący Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych kosztuje 5 złotych i można go nabyć na stronie festiwalu oraz w kasie Amfiteatru w dniu koncertu.

"Sądeczanin" jest patronem medialnym wydarzenia.

Święto Dzieci Gór już w połowie lipca. Czeka nas dużo niespodzianek




Świętować, to znaczy wyrwać się z rutyny, przeżywać radość, a czasem też wzruszenie oraz doświadczać wspólnoty z innymi świętującymi. W tym roku Święto Dzieci Gór odbędzie się w zmienionej formie, ale już nie możemy się doczekać aż zobaczymy barwny świat dzieciaków. (Fot. Piotr Droździk)






Dziękujemy za przesłanie błędu