Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
22/05/2024 - 15:05

Dla studentów ANS spotkanie z takim autorytetem, to jest coś! [WIDEO]

Jednym z punktów XI Seminarium o Zdrowiu Sądeczan były wykłady dla studentów kierunków medycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Dla młodych adeptów to była okazja do spotkania i dyskusji z niekwestionowanymi autorytetami w swoich dziedzinach.

Zamiast biegać do lekarza rodzinnego i ortopedy od razu trafisz do fizjoterapeuty? Taki jest plan KIF

Studenci spotkali się z profesorem Jarosławem Pinkasem, lekarzem, menedżerem, specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej, medycyny rodzinnej i konsultantem krajowym w dziedzinie zdrowia publicznego i prof. dr hab. n. med. Brygidą Kwiatkowską - krajowym konsultantem w dziedzinie reumatologii, kierownikiem Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, zastępcą dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. 

Sprawdź, na co chorują rodzicie i dziadkowie. Nie lekceważ obciążeń genetycznych, bo przegrasz z kostuchą

- Większość zajęć dotyczy medycyny naprawczej. To jest naprawdę fascynująca część. Jeżeli ktoś z państwa chce mieć bezpośredni kontakt z pacjentem i marzycie o tym, żeby zostać lekarzami, ratownikami, kardiochirurgami. Ale tak naprawdę wszystko to, co będziecie robić będzie miało dosyć istotne implikacje w waszej roli społecznej ponieważ macie istotną rolę społeczną profesjonalistów zawodowych. Będziecie częścią zdrowia publicznego, które jest bardzo szerokim pojęciem. Zobaczcie, ile elementów wpływa na zdrowie publiczne, którego najprostszą definicją jest to, że to jest nauka i sztuka zabezpieczenia populacji – mówił do zgormadzonej młodzieży profesor Jarosław Pinkas

- Zdrowie publiczne to jest wspólny wysiłek wszystkich profesjonalistów medycznych, którzy muszą w tym kontekście mówić absolutnie jednym głosem. Oczywiście medycyna nie jest wyryta w kamieniu. Jest to istotny problem, że na osi czasu nasza wiedza się zmienia i państwo także będziecie musieli swoją wiedzę zmieniać co czasem jest źle przyjmowane przez pacjentów. „No bo pan doktor mi powiedział”, ale za trzy lata ta sytuacja jest kompletnie inna. Tak się rozwija wiedza medyczna – zagrzewał do gotowości do nieustannego rozwoju.

Co jeszcze było tematem tego niezwykłego spotkania? Obejrzyjcie naszą relację filmową.

([email protected] Fot.: prt sc) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu