Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
19/07/2023 - 11:40

Do tego specjalisty skierowanie nie będzie już potrzebne. Rewolucja w przepisach

Najpierw była pandemia, która przyniosła izolację i koronakryzys, teraz mamy wojnę na Ukrainie, inflację, podwyżki cen, wzrost rat kredytów… to wszystko sprawia, że coraz więcej ludzi przechodzi załamanie nerwowe, bo nie są wstanie udźwignąć problemów. W niektórych przypadkach kończy się tragicznie, odebraniem sobie życia. Policyjne statystyki dotyczące samobójstw są zatrważające. Dotyczy to także Nowego Sącza. Specjaliści biją na alarm. Ludzie potrzebują łatwiejszego dostępu do terapeutów. Czy będzie lepiej? Zostaną zniesione skierowania do psychologa dla dorosłych.

Zatrważające statystyki

Zagubieni, nieszczęśliwi, z poczuciem, że znaleźli się pod ścianą, że nie ma nikogo, kto mógłby im pomóc… takie są tragiczne historie tych, którzy sami wybrali śmierć zamiast życia w przerażającej ich udręce. 14,5 tysiąca, tyle było takich ludzkich dramatów w całej Polsce tylko w ubiegłym roku,  wynika z policyjnych, przygnębiających statystyk. To o 5,2 procent więcej niż w 2021 roku, kiedy było ich 13,8 tys.

– Ostatnio mamy sporo powodów do zmartwień. Konflikt zbrojny na Ukrainie, wysoka inflacja i podwyżki cen, wzrost rat kredytów. To sytuacje stresogenne, które mogą wzmagać objawy związane z zaburzeniami psychicznymi. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że istotna część społeczeństwa może się z tym borykać, to w połączeniu z kolejnymi wyzwaniami czasem może dojść do tragedii – mówi psycholog Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy pl.

czytaj też Jeden zabarykadował się w pokoju, drugiego znalazła żona. Dwie rodzinne tragedie nieopodal Nowego Sącza

Do psychologa bez skierowania

Komentujący zatrważające dane specjaliści mówią o pogarszającym się zdrowiu psychicznym Polaków.  Zjawisko nasiliło się szczególnie w okresie pandemii.  Psychiatrzy podnieśli wtedy alarm i mówili o konieczności łatwiejszego dostępu do specjalistów.  Ostatecznie wprowadzono wyjątek i dorośli mogli się dostać do psychologa “na NFZ” bez skierowania, tak jak to się dzieje w przypadku wizyty u psychiatry.  

Ale z początkiem lipca stan zagrożenia epidemicznego został zniesiony.  I co teraz?  Jak się okazuje obecnie w Sejmie trwają prace nad projektem ustawy, dzięki której również i teraz nie będzie wymagane skierowanie do świadczeń psychologicznych dla dorosłych -  informuje rynekzdrowia.pl.

Zanim wybuchła pandemia, skierowanie do psychologa i psychoterapeuty mógł wystawić dowolny lekarz mający podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w placówce, która taką umowę zawarła. Co ważne, nie musi być to psychiatra, może być to choćby lekarz pierwszego kontaktu. 

czytaj też "Nie możemy uwierzyć, że go nie spotkamy w urzędzie". Nie żyje komendant straży miejskiej 

Ile trzeba czekać na wizytę u psychologa?

Skierowania znikną, ale pozostanie problem kolejek. Według serwisu światprzychodni.pl średnia długość oczekiwania na wizytę “na fundusz” wynosi trzydzieści trzy dni. Koszt prywatnej wizyty  to wydatek w granicach 150-200 złotych.

W Nowym Sączu i w powiecie nowosądeckim, w ubiegłym roku  aż 58 osób próbowało odebrać sobie życie, wśród nich było 33 mężczyzn i 25 kobiet. W 23 przypadkach próba samobójcza okazała się skuteczna. Było to 19 mężczyzn i 4 kobiety. 

Lokalne statystyki wpisują się w ogólnopolską tendencję. Samobójców przybywa. Rok wcześniej  w Nowym Sączu i w powiecie nowosądeckim doszło do 46 prób samobójczych. Aż 39 zakończyło się śmiercią.

czytaj też Wielkie zmiany dla wdów i wdowców coraz bliżej. Kiedy dostaną dwie emerytury?  

- Od wielu tragedii mogłaby uchronić społeczeństwo sprawna reforma ochrony zdrowia psychicznego, połączona z wdrożeniem ogólnopolskiej strategii zapobiegania samobójstwom – mówi Michał Murgrabia. -  Chodzi o powszechny dostęp do wsparcia terapeutycznego. Jeżeli nie dokonamy radykalnych kroków, to z roku na rok może być coraz gorzej – przestrzega psycholog. ([email protected]) fot. jm 

Czytaj też Pojechała z Nowego Sącza za granicę na wymarzony urlop, miała wakacje jak z sennego koszmaru [WIDEO]  

***

Gdzie szukać pomocy gdy myślimy o samobójstwie?

Wiele osób, zanim zdecyduje się na popełnienie samobójstwa, wcześniej mówi innym o swoich problemach. Niestety, te komunikaty bywają zagłuszane przez bliskich, którzy nie dopuszczają możliwości zachorowania na depresję w swojej rodzinie. Depresja nie jest jedynym, ale pozostaje bardzo częstym i ukrytym powodem samobójczych zamachów.

Wśród przyczyn samobójstw najczęściej wymienia się chorobę psychiczną lub zaburzenia psychiczne. Na drugim miejscu wskazuje się zawód miłosny, a na trzecim – nieporozumienia rodzinne bądź przemoc w rodzinie. Jeśli widzimy, że ktoś zmaga się z problemami, to nie lekceważmy ich. Pomóżmy, porozmawiajmy. Być może uchronimy taką osobę przed popełnieniem desperackiego czynu. Nie odwracaj wzroku, reaguj!

Jeśli czujesz się podle, spróbuj porozmawiać z kimś bliskim. Rozmowa z zaufaną osobą może pomóc w rozładowaniu emocji i uzyskaniu perspektywy. Szukaj wsparcia w grupie - dołącz do grupy wsparcia lub szukaj innych ludzi, którzy przeszli podobne sytuacje, co może pomóc Ci poczuć się mniej samotnie.

Znajdź hobby lub zajęcie, które sprawia Ci przyjemność - skupienie się na czymś pozytywnym może pomóc w oderwaniu się od negatywnych myśli. Pomyśl o swoich celach i planach na przyszłość - to może pomóc Ci zobaczyć sens i cel swojego życia. Regularna aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu mogą pomóc w poprawie nastroju.

  • Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 2222
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123







Dziękujemy za przesłanie błędu