Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
18/11/2020 - 12:00

Są zapisy na bezpłatną mammografię dla mieszkanek powiatu nowosądeckiego

Już w grudniu mieszkanki powiatu nowosądeckiego będą mogły zrobić bezpłatną mammografię w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi. Na badania można się zapisywać już teraz.

Po raz kolejny kobiety w wieku 50 – 69 lat  mogą skorzystać  z bezpłatnej mmamografii.  To właśnie w tym okresie życia istnieje ryzyko zachorowania na nowotwór piersi, który wykryty odpowiednio wcześniej daje się wyleczyć.  

- Niejednokrotnie panie stronią od badań, bo paraliżuje je strach. Myślą : co zrobię, gdyby coś niepokojącego  u mnie wykryją”. Ten lęk trzeba przełamywać – mówiła w rozmowie z „Sądeczaninem” jedna z działaczek  stowarzyszenia Amazonki. Rak piersi jest numerem jeśli chodzi o nowotwory diagnozowane u kobiet. Dlatego tak istotna jest profilaktyka.

Bezpłatne badania będzie można wykonać w trzech miejscach powiatu, gdzie pojawią się mammobusy. 1 grudnia w Gródku nad Dunajcem,  obok Przychodni Gródmed (Gródek nad Dunajcem 170) oraz w Łososinie Dolnej przy Ośrodku Zdrowia (Łososina Dolna 170). 2 grudnia  badania zostaną wykonane w Grybowie obok stadionu miejskiego MOSiR (ul. Grunwaldzka 47).

Na badanie nie potrzeba skierowania lekarskiego, a jedynie numer PESEL, który pozwoli na sprawdzenie w ogólnopolskim Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki, czy darmowa mammografia aktualnie przysługuje danej osobie.Zapisy są prowadzone pod numerem telefonu 58 666 24 44. (jagienka.michalik@sadeczanin.info, fot. archiwum))Dziękujemy za przesłanie błędu