Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
19/04/2024 - 16:55

Sprawdź czy dobrze myjesz głowę - nie popełniaj tych błędów!

Mycie głowy — coś, co wydawałoby się banalnie proste, tak że trudno się przy nim pomylić. Niestety. Błędy przy tym podstawowym kroku pielęgnacyjnym są bardzo powszechne. Im wcześniej je poznasz, tym szybciej wyeliminujesz szkodliwe nawyki, tym samym zwiększając swoją szansę na zdrowe włosy. O tym, jakie błędy przy myciu włosów popełniają najczęściej kobiety, zapytaliśmy sądeckich fryzjerek. Poznaj, jakie odpowiedzi padły.

Brak rozczesywania włosów przed myciem

Zaniedbanie rozczesywania włosów przed ich myciem prowadzi do powstania płatów i splątanych kosmyków podczas aplikacji szamponu. Przez to włosy nie tylko zostaną niedokładnie umyte, ale ich rozczesanie po umyciu będzie o wiele trudniejsze. Ostatecznie może nawet grozić zniszczeniem pojedynczych kosmyków. Aby uniknąć tego problemu, przed wejściem pod prysznic delikatnie rozczesz włosy grzebieniem lub szczotką, aby usunąć wszelkie skręty i kołtuny i zapobiec ich późniejszemu splątaniu.

Stosowanie zbyt ciepłej wody

Choć gorąca woda może być relaksująca dla skóry głowy, nadmiernie ciepła woda może prowadzić do wysuszenia skóry i włosów. Zamiast tego, wybierz ciepłą lub chłodną wodę do mycia włosów, aby uniknąć naruszenia naturalnej równowagi skóry głowy i zachować jej zdrowie. Gorąca woda w dodatku pobudza pracę gruczołów łojowych, co prowadzi do szybszego przetłuszczania skóry. Jaka jest optymalna temperatura wody do mycia włosów? 36,6 stopni, czyli temperatura ciała. Jeżeli użyjesz chłodniejszej wody — również w porządku. Letnia i zimna woda pobudza krążenie, co pozytywnie może wpłynąć na włosy. Jednak temperatura 36,6 stopni jest jak najbardziej w porządku i nie wyrządzi włosom szkody. 

Nakładanie szamponu tylko raz

Jednorazowe nałożenie szamponu często nie wystarcza, aby dokładnie oczyścić włosy i skórę głowy. Zwłaszcza jeżeli są one długie i gęste. Aby zapewnić dokładne oczyszczenie, nałóż niewielką ilość szamponu, dokładnie wmasuj go w skórę głowy, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar sebum, a  następnie spłucz, a następnie czynność powtórz drugi raz. Jest to istotne szczególnie jeżeli na Twoich włosach znajdują się olejki, kosmetyki do stylizacji, suchy szampon, pot lub zanieczyszczenia. 

Brak odżywki do włosów

Odżywka to kluczowy element pielęgnacji włosów, który pomaga w nawilżeniu, wygładzeniu i odbudowie struktury włosów po myciu. Nie zapominaj o stosowaniu odżywki po każdym myciu, szczególnie jeśli masz suche, zniszczone lub farbowane włosy, aby zapewnić im odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Odżywki można dobrać w zależności od rodzaju włosów - na pewno pomoże Ci w tym fryzjer, stylista, a nawet ekspedientka w drogerii. 

Zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie włosów

Częstość mycia włosów powinna być dostosowana do Twojego rodzaju włosów i stylu życia. Zbyt częste mycie może prowadzić do przesuszenia skóry głowy i nadmiernego usuwania naturalnych olejków (o dziwo zbyt sucha skóra zwiększa szansę na przetłuszczanie się włosów, które broniąc się przed suchością, produkują zwiększoną ilość sebum). Z kolei zbyt rzadkie mycie może prowadzić do nadmiernego nagromadzenia się zanieczyszczeń, bakterii, a także sebum. Stosuj się do indywidualnych potrzeb Twoich włosów. 

Brak masażu skóry głowy

Masaż skóry głowy podczas mycia włosów może pomóc w stymulacji krążenia krwi, co sprzyja zdrowemu wzrostowi włosów i zapobiega wypadaniu. Nie zapominaj o delikatnym masażu skóry głowy podczas aplikacji szamponu, aby pobudzić jej naturalne funkcje i zapewnić odpowiednie odżywienie włosów u nasady.

Zapominanie o suszeniu lub suszenie włosów przy zbyt wysokiej temperaturze

Pozostawienie włosów mokrych po myciu może prowadzić do powstania na nich grzybów i bakterii, a to z kolei do łupieżu. Przede wszystkim niekorzystne jest pójście spać z mokrymi włosami, które przylegają do poduszki. Wtedy włosy są najbardziej podatne na zniszczenie, kiedy mokre są cały czas pocierane. Pamiętaj, aby dokładnie osuszyć włosy po myciu, unikając jednocześnie zbyt wysokiej temperatury suszenia, która może prowadzić do uszkodzenia struktury włosów. Możesz również skorzystać z pomocy kosmetyków termoochronnych. 

Mycie głowy to kluczowy krok w pielęgnacji włosów, który warto wykonywać prawidłowo, aby cieszyć się zdrową i lśniącą fryzurą. Unikanie wspomnianych błędów może znacząco poprawić kondycję Twoich włosów.







Dziękujemy za przesłanie błędu