Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
25/05/2024 - 14:40

Te kwiaty warto teraz zbierać i suszyć, a poprawią nasze zdrowie

Maj – teraz właśnie kwitnie ten krzew. Jego białe baldachy zachwycają. Kwiaty roztaczają niepowtarzalną woń. Ten zapach trudno jest pomylić z zapachem innej rośliny. Jest niepowtarzalny. Co to za roślina?

To czarny bez. Jest on nazywany inaczej bzem lekarskim lub aptecznym. Czarny bez jest krzewem powszechnie występującym w Polsce. Jest doceniany nie tylko ze względu na swoje walory ozdobne i piękny zapach, ale także z uwagi na wartości zdrowotne. Zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu posiadają bogactwo witamin i minerałów.

Wiele osób czeka na tę porę roku, by zbierać i suszyć kwiatostany czarnego bzu. Jak podaje wapteka.pl czarny bez to bogactwo składników. Czarny bez posiada właściwości zdrowotne. Wykazują je dwie części tego krzewu:

  • kwiaty - zawierają kwasy organiczne, sole mineralne, flawonoidy, garbniki i olejki eteryczne,
  • owoce - są bogate w witaminy A, B, C, żelazo, wapń, fosfor, ale także w pektyny czy garbniki.

Zebrane kwiaty czarnego bzu suszy się w suchym, przewiewnym miejscu. W zimie są rezerwuarem zdrowia.

Jakie właściwości lecznicze ma suszony kwiat bzu?

Ma właściwości przeciwgorączkowe, wykrztuśne, napotne, dlatego polecany jest przy wszelkich infekcjach dróg oddechowych. To sprawia, że jest on, podobnie jak inne rośliny na przeziębienie, polecany przy zwalczaniu różnorakich chorób i ich objawów.

Czarny bez ma też zastosowanie w leczeniu bólu związanego z zapaleniem nerwów rwy kulszowej, migrenami. Ma działanie oczyszczające, regulujące pracę układu trawiennego oraz nerek. Bez czarny, w związku z bogactwem zawartych w nim witamin i antocyjanów, wpływa korzystnie na oczy.

Ma także działanie przeciwcukrzycowe (obniża poziom cukru we krwi), a nawet przeciwnowotworowe. Najpowszechniej jednak czarny bez stosuje się w stanach grypowych.

Suszone owoce czarnego bzu

Są bogate w witaminy A, B, C, żelazo, wapń, fosfor, ale także w pektyny czy garbniki.

Czy wiesz, że: 

Czary bez zawiera antocyjany, pektyny, garbniki, kwasy organiczne, potas, wapń, magnez, sód, fosfor i witaminy (szczególnie A, C, B1, B2). Substancje te sprawiają, że owoce czarnego bzu łagodzą ból i stany zapalne, obniżają gorączkę, zmniejszają objawy przeziębienia, usuwają zmęczenie, oczyszczają organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn.

Czarny bez zawiera związki hamujące przenikanie enzymu wirusa grypy przez błony komórkowe i wnikania do dróg oddechowych.

Jest stosowany przy leczeniu grypy, rozrzedza wydzielinę w oskrzelach, ułatwia odkrztuszanie, wspomaga zapobieganie infekcjom oraz wspiera układ odpornościowy. Wspomaga także utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu, usprawnia metabolizm, uspokaja jelita. Dzięki swym właściwościom jest przydatny we wszystkich chorobach zapalnych jelit.

Kwiaty i niedojrzałe owoce czarnego bzu są niejadalne na surowo. Zawierają one trujący składnik o nazwie sambunigryna, który ulega rozkładowi dopiero podczas obróbki termicznej lub suszenia.

([email protected], fot. IM, źródło: becia.pl, wapteka.pl)

Te kwiaty warto teraz zbierać i suszyć a poprawią nasze zdrowie




Maj – teraz właśnie kwitnie ten krzew. Jego białe baldachy zachwycają. Kwiaty roztaczają niepowtarzalną woń. Ten zapach trudno jest pomylić z zapachem innej rośliny. Jest niepowtarzalny. Co to za roślina?






Dziękujemy za przesłanie błędu