Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
17/06/2023 - 16:45

Już w niedzielę w Marcinkowicach Ocena Aktywności Gmin. Gościem specjalnym będzie minister Grzegorz Puda

Już tylko kilka dni dzieli nas od poznania zwycięzcy tegorocznej edycji Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za rok 2022. Gościem specjalnym będzie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Już w najbliższą niedzielę (18 czerwca) o godzinie 11 w Powiatowym Centrum Sportu w Marcinkowicach odbędzie uroczysta gala rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. Będzie to niezwykłe wydarzenie. W tym roku już po raz piętnasty poznamy samorządy, które najlepiej poradziły sobie w minionym 2022 roku.

Ranking Oceny Aktywności Gmin bada kondycję 39 jednostek z powiatu nowosądeckiego (wraz z miastem Nowy Sącz), limanowskiego i gorlickiego. Tę mozolną pracę wykonuje zespół badaczy dr Marka Reichela z Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, kierowanego przez prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza. 

Zobacz też Kto radzi sobie najlepiej w regionie? Wielkimi krokami zbliża się gala Rankingu Oceny Aktywności Gmin

Na ranking składa się pięć kategorii (generowanie dochodów, pozainwestycyjna działalność gospodarcza, aktywność inwestycyjna gminy, efekty polityki społecznej i dynamika) oraz uogólniona ocena końcowa, która jest sumą wszystkich wyników z poprzednich modułów. Ocena Aktywności Gmin pozwala docenić wysiłki samorządów, a mieszkańcy mogą się przyjrzeć działaniom swoich gmin.

W niedzielnej gali wezmą udział włodarze gmin subregionu sądeckiego, sołtysi, radni, a także  pracownicy Fundacji Sądeckiej i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. W tym niezwykłym wydarzeniu każdy może wziąć udział. Wstęp jest wolny.

Gośćmi specjalnymi będą: Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ryszard Terlecki, Dyrektor Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy Dorota Latocha i Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Łukasz Wieczorek

Podczas uroczystej gali będzie można odwiedzić stoiska Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Banku Spółdzielczego w Nowym Sączu i Podegrodziu, a także stoisko Sądeczanina, na którym będzie można zakupić miesięcznik "Sądeczanin" oraz kwartalnik "Sądeczanin Historia".

Jak co roku, galę ubogacą ciekawe rozmowy inicjatora rankingu Oceny Aktywności Gmin Zygmunta Berdychowskiego z zaproszonymi gośćmi. W tym roku będziemy mieli okazję posłuchać rozmowy m.in. z Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorzem Pudą, z Wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim i Prorektorem Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu Markiem Reichelem, a także z samorządowcami Subregionu Sądeckiego. 

Wydarzeniem towarzyszącym będzie Sądecki Festiwal Szkółek Ginących Zawodów połączony z konkursem dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Impreza wystartuje o godz. 11 na terenie przy Powiatowym Centrum Sportu w Marcinkowicach. W programie m.in.: występy zespołów regionalnych z Sądecczyzny – zaprezentują się Szkółki Muzykowania z Kamionki Wielkiej, Łososiny Dolnej, Łęki, Tęgoborza, Piątkowej, Niskowej, Kamionki Wielkiej, Mszalnicy, Ptaszkowej, Podegrodzia, a także Zespół Beskidy (ok. godz. 12.45) i Lachy (ok. 14). Można też będzie degustować i kupować regionalne potrawy przygotowane przez panie z kół gospodyń wiejskich.

[email protected] Fot. Sadeczanin.info, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej Dziękujemy za przesłanie błędu