Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
18/11/2021 - 17:15

Szkolili instruktorów nauki jazdy by zostali ambasadorami bezpieczeństwa [FILM]

Co jakiś czas na przejazdach kolejowych dochodzi do tragedii. W minionym 2020 roku w całej Polsce doszło do 158 wypadków i kolizji na torach kolejowych, z czego 9 wydarzyło się w Małopolsce. Aby ograniczyć liczbę nieszczęść na przejazdach kolejowych, PKP Polskie Linie Kolejowe zorganizowały w Nowym Sączu warsztaty eksperckie dla instruktorów nauki jazdy, którzy szkolą młodych kierowców.

– Wiedza i zaangażowanie instruktorów szkół nauki jazdy istotnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Są oni ambasadorami bezpieczeństwa. Uczą przyszłych kierowców odpowiedzialnych zachowań. Dlatego konsekwentnie prowadzimy warsztaty i rozmawiamy o bezpieczeństwie – wyjaśnia Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zobacz też Chciała popełnić samobójstwo. Weszła na tory pod nadjeżdżający pociąg

Na spotkaniu, z udziałem kolejowego eksperta, przedstawione zostały zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Prelegenci przypomnieli słuchaczom, jak wykorzystywać żółtą naklejkę PLK, która jest zamieszczona na przejazdach kolejowych. Był czas na pytania i wyjaśnienia. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał materiały dydaktyczne, pomocne w szkoleniu przyszłych kierowców.

99 procent zdarzeń na przejazdach kolejowych powstaje w wyniku nieostrożnego zachowania kierowców. Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek – są to najczęstsze przyczyny tragedii na tych szczególnych skrzyżowaniach. W 2020 roku na przejazdach i przejściach kolejowych w województwie małopolskim doszło do 9 wypadków i kolizji.

Zobacz też Tragiczny finał poszukiwań mieszkańca Starego Sącza. 51-latek nie żyje

Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest dodatkowo oznakowany. Od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek znajdują się żółte naklejki, posiadające trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, składający się z dziewięciu cyfer, numer alarmowy 112 i numer awaryjny.

Kiedy skorzystać z Żółtych Naklejek PLK? Jeśli nasz samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Zobacz też Tragedia w Nowym Sączu. Maszynista nie miał szans by wyhamować

Numer awaryjny wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny. Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, umieszczony na żółtej naklejce, co pozwoli na precyzyjne określenie miejsca i znacznie ułatwi służbom działania.

Tylko od początku 2021 roku w 134 przypadkach, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu, wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc, a w 375 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów. (Opr. [email protected] Film RG)







Dziękujemy za przesłanie błędu