Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
30/03/2020 - 07:05

10 porad, jak robić lepsze zdjęcia i kręcić profesjonalne filmy smartfonem

Smartfony są ekstremalnie wygodne - telefon zawsze masz przy sobie. Dzięki temu możesz uchwycić niezwykły kadr, zrobić wyjątkowe zdjęcie i nagrać profesjonalny film. Nie musisz być profesjonalistą, żeby kręcić świetne wideo. Wystarczy stosować poniższe wskazówki. Przeczytaj, jak robić doskonałe zdjęcia nawet niedrogim smartfonem.

Film "Unsane" - "Niepoczytalna" - to amerykański thriller z 2018 roku w reżyserii Stevena Soderbergha, który w całości nakręcono iPhonem. Nieprawdopodobne? A jednak! Oto kilka podstawowych elementów, o których powinieneś pamiętać robiąc zdjęcie lub nagrywając film:

1. Kompozycja, czyli uniwersalny język między fotografem a odbiorcą zdjęcia. Podczas robienia zdjęć fotograf wykorzystuje mnóstwo technik. Przede wszystkim jednak musi pamiętać o wyborze odpowiednich motywów, które poprzez pojawienie się w kadrze przyciągną wzrok widza. Elementy, które widzisz w obiektywie, dobieraj w sposób celowy, intencjonalny i nieprzypadkowy. Dzięki przemyślanej kompozycji autor może wskazać widzowi kluczowe elementy ujęcia, ułatwić mu interpretację widocznej w kadrze opowieści, a nawet wpływać na jego emocje! Możesz skorzystać z dostępnych w sieci programów, które wyjaśniają podstawowe zasady kadrowania.

2. Światło. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko uwydatnia kadr widoczny na zdjęciu, ale również nadaje nastrój i wywołuje emocje u odbiorcy. Robiąc zdjęcie musisz być świadomy, gdzie znajduje się główne źródło światła.

3. Punkt widzenia. Zadaj sobie pytanie, gdzie znajduje się obiektyw kamery. Kąt jego ustawienia może pomóc opowiedzieć całą historię Przykładowo, nagrywając dzieci warto zrobić to z ich perspektywy - z poziomu podłogi. Chcesz przestawić ich rzeczywistość z perspektywy rodzica? Kręć z góry. Wszystko zależy od tego, co chcesz przekazać. Sposób przedstawienia decyduje o tym, czy nagranie będzie straszne, śmieszne czy po prostu chaotyczne.

4. Upewnij się, że obiektyw jest czysty, a następnie skomponuj właściwie ustawienia telefonu – rozdzielczość i ilość klatek na sekundę. 

Zobacz także: Dlaczego w Nowym Sączu paliwo jest droższe niż w innych polskich miastach?

5. Trzymaj telefon stabilnie, najlepiej poziomo.

6. Unikaj światła z tyłu – najlepiej, aby padało z boku na obiekt, który nagrywasz.

7. Trzymaj urządzenie dwoma rękami - jeśli chcesz uniknąć efektu galaretki i mieć doskonałą ostrość. 

8. Postaraj się skupić uwagę na najbardziej kluczowym elemencie kadru.

9. Zadbaj o dobrą jakość dźwięku. Z biegiem lat mikrofony w smartfonach stały się bardzo czułe. Profesjonaliści radzą, aby jednego telefonu użyć wyłącznie do nagrania dźwięku (chowając go np. w kieszeni aktora), a drugiego do nagrania obrazu. Ścieżkę dźwiękową zawsze możesz dołączyć do nagrania.

10. Nagrywaj w zwolnionym lub w przyśpieszonym tempie. W ten sposób urozmaicisz swoje wideo.

Dzięki tym prostym i skutecznym trikom podniesiesz jakość nagrywanych filmów i zdjęć.

Źródło: The New York Times, "A Beginner's Guide to Taking Great Video on Your Phone", nytimes.com 

k.kos@sadeczanin.info, fot. Pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu