Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
21/03/2015 - 08:09

Album malarski o Nikiforze Krynickim ze wstępem Wolanina

Na rynku wydawniczym dostępny jest album z pracami genialnego malarza prymitywisty ze wstępem Zbigniewa Wolanina z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Album prezentuje najlepsze prace słynnego malarza prymitywisty z całego okresu twórczości. Znalazło się w nim wiele kolorowych reprodukcji obrazów Nikifora oraz kilkanaście fotografii, ukazujących twórcę od lat 20. do lat 60. XX wieku.

Monografię uzupełnia obszerne wprowadzenie Zbigniewa Wolanina, kierownika Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju.

Pisze on we wstępie między innymi: "Nikifor jest jedną z najbardziej fascynujących postaci na scenie sztuki europejskiej XX wieku. Człowiek, który spędził dzieciństwo w skrajnej nędzy, pod koniec życia dostąpił zaszczytu wystawiania swoich obrazów w prestiżowych galeriach na całym świecie. Zyskał międzynarodową sławę, był pokazywany w towarzystwie największych znakomitości naszego malarstwa współczesnego, takich jak Jerzy Nowosielski, Tadeusz Brzozowski, Jan Lebenstein i inni. Dzisiaj Nikifor nadal pozostaje postacią kontrowersyjną i tajemniczą. To, co o tym człowieku można powiedzieć na pewno, to to, że był Łemkiem i „Malarzem-Artystą”, którym sam siebie już we wczesnej młodości niejako akonto mianował, i co udowodnił później swoją sztuką. Żył na pograniczu kultury Wschodu i Zachodu i z dziedzictwa obydwóch tych kręgów kulturowych czerpał."

...

Nikifor (Epifaniusz Drowniak) to jeden z najbardziej fascynujących artystów sztuki europejskiej XX wieku, samouk, półanalfabeta – postać tajemnicza i kontrowersyjna. Znaczną część swojego życia spędził w skrajnej nędzy, aby pod koniec dostąpić zaszczytu wystawiania swoich obrazów w prestiżowych galeriach na całym świecie, zyskując międzynarodową sławę.

Oprac. ( Rob)
Fot. Marian Włosiński, arch. Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu


 


Dziękujemy za przesłanie błędu