Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
23/07/2015 - 15:07

Almanach Sądecki poświęcony Janowi Długoszowi

Nowy numer Almanachu Sądeckiego poświęcony jest związkom Jana Długosza z Nowym Sączem i Sądecczyzną, co już sygnalizuje ilustracja na okładce.
O pobytach znakomitego historyka na zamku w Nowym Sączu , o życiorysie Księżnej Kingi skreślonej przez dziejopisarza i paru innych ciekawostkach piszą zajmująco Franciszek Leśniak i Leszek Migrała, a Łukasz Połomski i Jakub Bulzak przedstawiają wyniki swojej kwerendy na temat Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w sądeckim oddziale Archiwum Narodowego w i archiwum jezuitów.

W numerze ponadto Maria Giza-Podgórska wraz z synem Tomaszem Podgórskim piszą o niemieckich funkcjonariuszach Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, w którym, w czasie okupacji, pracowała pani Maria, poliglotka, córka generała (wtedy pułkownika Józefa Gizy. Okazuje się, że nie wszyscy Niemcy byli polakożercami, starsza Pani wspomina ciekawą historię.

"Na początku mojej pracy w Starostwie - pisze - zaaferowany Zimnol ze słowami "To przecież pani ojciec" przyniósł ilustrowane pismo niemieckie ze zdjęciem na pierwszej stronie przedstawiającym inspekcję kadrową Brygady Strzelców w Szkocji przez gen. Sikorskiego, dokonywaną w obecności płk. Gizy". Sprawa oparła się aż o samego starostę Buscha.
"...stanął nagle przy moim biurku, zwracajc się do mnie z ostrym spojrzeniem: "Mineth ihr Vater wieder polnische Legionem zu schaffen?" (Czy pani ojciec ma zamiar ponownie tworzyć polskie legiony?). Na co wstałam i bez zastanowienia odrzekłam: "Er ist doch ein Soldat..." (Jest przecież żołnierzem...). Na to starosta nic już nie odpowiedział".

Polecamy szkic Leszka Migrały o księdzu Edwardzie Nitce, prawdopodobnie fragment szykowanej przez red. nacz. Almanachu monografii parafii w Paszynie, z którego wyłania się postać nie tylko mecenasa sztuki ludowej, z czego zasłynął, ale gorliwego duszpasterza i świetnego gospodarza parafii, który zaniedbaną wspólnotę dźwignął moralnie i materialnie.

Jeszcze ks. Andrzej Jedynak kreśli rys historyczny Zawady, Jamnicy, Nawojówki i Brzezin, Stanisław Korusiewicz wymienia folwarki i dobra ziemskie kościoła św. Małgorzaty w Nowym Sączu i parę innych ciekawych materiałów .znajdziemy w najnowszym numerze zsłużonego pisma.

Almanach Sądecki (kwartalnik wychodzący dwa razy w roku w łączonych numerach), wydawany od 24. lat przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział w Nowym Sączu, można zdobyć u wydawcy (ul. Kard. Wyszyńskiego 3) i w redakcji "Rocznika Sądeckiego" (Rynek 22), której sekretarzuje Leszek Migrała. Warto się pofatygować.
(HSZ)
fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu