Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
13/06/2022 - 13:30

Cudna wędrówka! Z Beskidu Sądeckiego w Góry Czerchowskie na Słowacji [ZDJĘCIA]

Wstawanie skoro świt w weekend bywa bolesne, ale czego się nie robi dla górskich wędrówek. Fani takich wypraw spod znaku beskidzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zrywają się wcześnie z łóżek w każdą niedzielę. Każda z wypraw jest inna i każda zaskakująca, tak jak ta ostatnia, w Góry Czerchowskie na Słowacji. Było malowniczo i jak zawsze wesoło.

Ależ urocze było wędrowanie  po Górach Czerchowskich na Słowacji. To Pasmo we wschodniej części kraju naszych sąsiadów należy do Beskidów Zachodnich w łańcuchu Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Najwyższy szczyt to Minčol położony na  wysokości 1157 metrów  nad poziomem morza.  To waśnie on stał się celem wyprawy  dla sądeckich turystów spod znaku PTT.

Czytaj też Takie odjechane miejsce pod Nowym Sączem. Walą tu tłumy z całej Polski [ZDJĘCIA] 

- Wyruszyliśmy z maleńkiej wioski Obruczne, gdzie mieszka zaledwie trzydziestu jeden mieszkańców. Piękna, słoneczna aura, wspaniałe widoki, soczysta zieleń lasów i łąk sprawiły, że trzygodzinna wędrówka na szczyt była wielką przyjemnością – relacjonuje niedzielną wyprawę prezes sądeckiego PTT Zbigniew Smajdor.  

Wierzchołek Minczoła pokrywa rozległa polana, na której wznosi się żelbetowy obelisk, wzniesiony w latach trzydziestych dwudziestego  wieku. Widnieją na nim herby trzech miast – siedzib powiatów, których granice tutaj się stykają: Bardejowa, Starej Lubowli i Sabinowa.

Po odpoczynku, przy ognisku, wędrowców czekały kolejne atrakcje. Jedną z nich była Skała Sokoła o piramidalnym kształcie z oknem skalnym oraz ruiny Zamku Kamenica, wzniesionego w trzynastym wieku na wapiennym wzgórzu nad wsią o tej samej nazwie.

Czytaj też Najpiękniejsze sądeckie dziewczyny. Te ślicznotki podbiją Instagram [ZDJĘCIA]

W 1558 roku zamek został zdobyty przez wojska cesarskie i zburzony. W 1811 roku materiał skalny i pozostałe jeszcze resztki zamku wykorzystano do budowy miejscowej gorzelni. Pozostały tylko resztki wieży. Obecnie dokonano częściowej rekonstrukcji zamku i całe wzgórze udostępniono do zwiedzania. Widoki na okolicę i grzbiet Czergowa są stąd rewelacyjne.

Czytaj też Joanna Kulig zrobiła to pierwszy raz. Co się musi dziać z tego powodu Muszynce!

Zobacz też Te  zdjęcia was rozczulą i rozbawią. Tak zwierzęta dbają o swoje maluchy [ZDJĘCIA] 

Pasmo Gór Czerchowskich ma kształt elipsy o dłuższej osi przebiegającej z północnego zachodu na południowy wschód. Długość pasma wynosi 29 km, maksymalna szerokość – 17 km. Od północnego zachodu  na krótkim odcinku graniczą z polskim Beskidem Sądeckim.(jagienka.micjalik@sadeczanin,info)  Fot. Zbigniew Smajdor

Cudna wędrówka! Z Beskidu Sądeckiego w Góry Czerchowskie na Słowacji [ZDJĘCIA]




Fani pieszych wędrówek spod znaku PTT, odział "Beskid" jak w każdą niedzielę wyruszyli na szlak






Dziękujemy za przesłanie błędu