Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 września. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
09/12/2020 - 18:20

Czarno-biała Sądecczyzna (1). Też macie takie zdjęcia? Podzielcie się nimi

Jak bardzo zmienia się Sądecczyzna dostrzegamy, oglądając stare zdjęcia. Każdy ma je u siebie w domu, pooglądajmy je razem. Nie tylko dla chwili nostalgii; być może wspólnie uda się wydobyć z nich więcej niż wiedzą ich posiadacze. Być może ktoś rozpozna siebie, pomoże zrekonstruować przedstawiane wydarzenia... Dziś pierwsze zdjęcia, nigdy nie publikowane, spoczywające dotąd w szufladzie.

Zobacz także: Rekonstrukcje, wystawy i nie tylko. Tak Podhalańczycy kultywują historię [WIDEO]

Pierwsza fotografia została zrobiona na obecnej ulicy Bolesława Prusa w Zawadzie. Dzisiaj równa, asfaltowa droga, ponad pół wieku temu, były zwykłą ścieżką, po której jeździły głównie konne wozy. Zdjęcie wykonano najprawdopodobniej w latach 50. ubiegłego wieku, w czasie prymicji. Rozpoznajecie kogoś?

Na zdjęciu powyżej widzimy stary most heleński. Fotografia pochodzi na pewno sprzed II wojny światowej, prawdopodobnie z lat 30. - te podpory wysadzonego w powietrze mostu do dziś tkwią w nurcie rzeki. Uwagę przykuwa również pustka za Dunajcem. Obecnie to miejsce jest całkowicie zabudowane…

Zobacz także: Zapomniane sądeckie zabytki. Odchodzą na naszych oczach – cicho i powoli

Kolejne zdjęcie wykonano w latach 60. lub 70. XX wieku przy sądeckich Plantach. W tle widzimy pomnik Adama Mickiewicza. Co robią osoby na fotografii? Idą na pochód 1-majowy? Wskazują na to m.in. flagi, które niosą.

Być może ktoś z was rozpoznaje siebie na załączonych zdjęciach lub zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres redakcja@sadeczanin.info. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać. (MP), fot.: Archiwum EB, SS

Czarno-białe zdjęcia Sądecczyzny
Sądecczyzna na czarno-białych zdjęciach. Zobaczcie jak dawniej wyglądał nasz region.


Dziękujemy za przesłanie błędu