Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 sierpnia. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
23/06/2020 - 09:00

Dzień Ojca - jaką historię ma to święto i dlaczego je obchodzimy

Dzień Taty, Dzień Ojca - dziś obchodzimy święto tych, bez których nie ma tradycyjnej rodziny, domu i bez których zabawy nie byłyby takie same.
Dzień Ojca 23 czerwca

Dziś, niemal na całym świecie, obchodzimy Dzień Ojca. To święto, choć dużo młodsze niż Dzień Matki, korzeniami sięga 1908 roku, gdy w Ameryce Północnej,  w kościele w Zachodniej Wirginii odbyła się msza dla upamiętnienia 362 mężczyzn - górników, którzy ponieśli śmierć w wyniku eksplozji w kopalni. Było to pierwsze takie wydarzenie, gdy głośno mówiło się o ojcach, ich roli w życiu rodziny, dramatycznej wyrwie, jaką ich brak uczynił w życiu osieroconych dzieci i wdów. Jednak ta msza nie stała się początkiem Dnia Taty.

Stało się to dopiero w następnym roku i to za przyczyną Sonory Smart Dodd, jednej z sześciu córek, wychowywanych przez samotnego ojca - Williama Smarta, bohatera wojny secesyjnej. To Sonora postawiła sobie za cel podkreślenie roli ojców, którą miała za równą roli matek. Córka Williama Smarta dopóty składała petycje i apele, aż w 1910 roku udało się jej zorganizować w Waszyngtonie oficjalny Dzień Ojca. Stało się to 19 czerwca 1910 roku. Z biegiem lat do obchodów Dnia Ojca dołączały kolejne państwa, a w 1972 roku prezydent Richard Nixon ustanowił je świętem narodowym.

Siedem lat wcześniej stało się to w Polsce, a datę Dnia Ojca ustalono u nas na 23 czerwca. Dzień Ojca nigdy nie stał się jednak tak popularny jak Dzień Matki. A Ty, pamiętałaś/pamiętałeś o Dniu Ojca? ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)