Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
22/11/2019 - 23:30

Osuwiska zagrażają bezpieczeństwu. Na Sądecczyźnie jest ich sporo

Na Sądecczyźnie i w powiecie gorlickim występują osuwiska, które zagrażają bezpieczeństwu, przynoszą straty w infrastrukturze, drzewostanie oraz uprawach. Eksperci w Krakowie analizowali wnioski dotyczące m.in.: ich stabilizacji, złożone przez gminy, w tym Muszyny, Piwnicznej, Kamionki Wielkiej, miasto Grybów oraz powiat gorlicki, a także Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie

Osuwiska należą do bardzo niebezpiecznych i najczęściej występujących zagrożeń, które przynoszą spore straty w infrastrukturze, drzewostanie oraz uprawach. Większość z ich zlokalizowanych jest w rejonie karpackim i obejmuje województwa południowej Polski, w tym małopolskie.

Na terenie Sądecczyzny są to gminy: Chełmiec, Gródek nad Dunajcem, Grybów, Kamionka Wielka, Korzenna, Krynica-Zdrój, Łabowa, Łącko, Łososina Dolna, Miasto i Gmina Muszyna, Nawojowa, Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój, Podegrodzie, Rytro oraz Miasto i Gmina Stary Sącz.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie dobyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Nadzorującego Realizację Zadań w zakresie przeciwdziałania ruchom osuwiskowym oraz usuwania ich skutków.

Eksperci przeanalizowali wnioski złożone m.in. przez gminy Muszyna, Piwniczna, Kamionka Wielka, miasto Grybów oraz powiat gorlicki, a także Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Zarekomendowali dwa zadania, w tym dotyczące stabilizacji osuwiska zagrażającego przedszkolu w Piwnicznej-Zdroju.

Osuwająca się skalna ściana przy drodze wojewódzkiej pomiędzy Piwniczną a Wierchomlą wciąż jest czynna. Osuwisko uaktywniło się szczególnie w 2010 roku, po intensywnych opadach deszczu. Na jezdni pojawiło się wówczas wiele spadających skalnych odłamków. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, któremu podlega droga nr 971, zapewnia, że stale monitoruje sytuację.

(MK) fot.  Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, ilustracyjne

Żródło: własne, Małopolski Urząd Wojewódzki w KrakowieDziękujemy za przesłanie błędu