Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
11/07/2021 - 09:05

PKN Orlen i Synthos współpracują przy wdrażaniu technologii reaktorów jądrowych

We wtorek (29 czerwca) PKN Orlen i Synthos podpisały porozumienie na rzecz rozwoju technologii mikro i małych reaktorów jądrowych. W najbliższych miesiącach powstanie spółka celowa Orlen Synthos Green Energy, która zajmie się wdrażaniem tych technologii.

Dzięki rozpoczętej współpracy grupa Orlen uzyska dostęp do technologii i doświadczeń w zakresie małych reaktorów modułowych, a Grupa Synthos pozyska silnego partnera do rozwoju małych elektrowni atomowych w Polsce. Zgodnie z zapisami porozumienia, obie firmy wspólnie podejmą się m.in. badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR w należących do grupy Orlen zakładach produkcyjnych w Polsce – czytamy w komunikacie prasowym płockiej spółki.

Francja, Czechy, Rumunia i Finlandia, ale także pozostająca już poza strukturami UE Wielka Brytania, rozpoczynają wyścig o wdrożenie w Europie technologii SMR (małych, modułowych reaktorów jądrowych, gwarantujących bezemisyjną produkcję energii).

Ten, kto będzie pionierem, ma szanse wejść do powstającego właśnie łańcucha dostaw technologii, sprzętu i ludzi niezbędnych do realizacji inwestycji, które mogą zmienić europejski rynek energii – zauważa Newsweek. Czy małe reaktory zmienią europejską energetykę? Podpisane porozumienie zwiększa szanse na ich budowę także w Polsce.

Małe reaktory atomowe, to jednostki o mocy do około 300 MW.  Inwestują w nie takie kraje, jak Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja. Technologia jest znana od wielu lat, ale budzi kontrowersje – zauważa portal inżynieria.com. Na świecie działają trzy takie jednostki w Rosji, na etapie uzyskiwania licencji są modele wyprodukowane w USA i Kanadzie. Mikro i małe elektrownie atomowe już w przeszłości były wykorzystywane w okrętach podwodnych i statkach.

Ocenia się, że mogą stać się alternatywą dla dużych siłowni nuklearnych. Można z nich tworzyć kompleksy energetyczne a czas budowy jest krótki - są dostarczane na miejsce eksploatacji – czytamy. Jeśli okażą się konkurencyjne cenowo, mogą stać się dodatkowym, bezemisyjnym źródłem energii elektrycznej.

Grupa Synthos już na początku 2019 roku, jako pierwsza prywatna firma na świecie, rozpoczęła rozmowy z GE Hitachi Nuclear Energy w sprawie reaktora BWRX-300 i możliwości budowy elektrowni jądrowej w Polsce – donosi portal wnp.pl.

- Jesienią 2019 roku podpisano porozumienie o współpracy, które na przestrzeni 2020 roku było rozwijane i uszczegóławiane. Zgodnie z umową zawartą 6 sierpnia 2020 r. Synthos Green Energy, spółka z grupy Synthos, został partnerem strategicznym GE Hitachi Nuclear Energy w zakresie rozwoju i budowy reaktora BWRX-300.

W październiku 2020 r. spółka Synthos Green Energy przedstawiła Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) propozycję zakresu opinii ogólnej w sprawie rozwiązań organizacyjno-technicznych reaktora BWRX-300 – czytamy. - Spółka uzyskała od Państwowej Agencji Atomistyki informację, że pracę nad odpowiedzią rozpoczął już Departament Bezpieczeństwa Jądrowego.

GE Hitachi Nuclear Energy przekonuje, że koszt produkcji energii elektrycznej i cieplnej przez BWRX-300 będzie porównywalny z kosztami elektrowni gazowych oraz źródeł odnawialnych. Jednocześnie reaktor ma gwarantować stabilność wytwarzania energii nieosiągalną dla OZE. To sprawia, że reaktor modułowy stanowi rozwiązanie do zaopatrzenia w energię zakładów przemysłowych, a także dostarczania ciepła systemowego do miejskich sieci ciepłowniczych – donosi portal wnp.pl.

W Polsce natomiast trwają spekulacje, czy małe reaktory jądrowe wyprzedzą duże i czy plany Orlenu nie kolidują z rządowym programem energetyki jądrowej, który zakłada, że w 2033 r. ruszy w kraju pierwszy duży reaktor do produkcji prądu. Strony porozumienia zgodnie podkreślają, że inwestycje w małe reaktory nie stoją w sprzeczności z programem polskiej  energetyki jądrowej.

Jak zapowiada prezes Daniel Obajtek, technologia budowy małych i mikroreaktorów nie ogranicza budowy w Polsce dużego atomu. - Idziemy dwutorowo. Jako Orlen będziemy inwestować w technologie SMR-owe, ale nie jest to sprzeczne z inwestowaniem państwa polskiego również w duży atom – wyjaśniał. Dodał też, że małe reaktory są łatwiejsze w budowie, zeroemisyjne, a przy tym koszty ich eksploatacji są niskie. Niższy jest również koszt budowy niż w przypadku dużego atomu – czytamy na łamach biznes.interia.pl.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewniał w ubiegłotygodniowej rozmowie z DGP, że nie ma tu kolizji. Powiedział, że Orlen to spółka giełdowa, która ma swoją strategię i widocznie uznała, ze chce finansować przyszłościowe rozwiązanie. Może być ono kiedyś korzystne dla jej odnogi chemicznej i to nie ma nic wspólnego z programem przyjętym przez rząd, który przewiduje zbudowanie sześciu dużych reaktorów. – donosi Forsal.


- Cieszymy się z otwarcia kolejnego etapu naszej współpracy z Grupą ORLEN. Dzięki porozumieniu Grupy ORLEN i Synthos, Polska stoi przed szansą pozyskania nowoczesnych zeroemisyjnych technologii jądrowych. Ich wdrożenie jest niezmiernie istotne dla obu spółek, jak i całego polskiego przemysłu, stojącego przed wyzwaniami, jakie niosą cele redukcji emisji gazów cieplarnianych z zachowaniem konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na europejskim i globalnym rynku – mówi Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos.

Małe reaktory modułowe stanowią szansę na przeprowadzenie dekarbonizacji w sposób, który uzupełniając OZE, zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i cieplnej zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i potencjalnie dla ciepłownictwa miejskiego. Energetyka jądrowa pozwoli także na stworzenie szeregu nowoczesnych miejsc pracy tworząc nowy segment w polskiej gospodarce. Należy także podkreślić, że będąc świadomym zalet SMR-ów, kraje takie jak USA, Kanada czy Wielka Brytania, promują programy rozwoju SMR.

Z Grupą ORLEN współpracujemy już od dwóch dekad, dziś dwa polskie koncerny łączą wysiłki w celu realizacji wspólnej wizji, jaką jest przewodzenie zielonej - energetycznej rewolucji w tej i kolejnej dekadzie. Jestem pewien, że dzięki zaangażowaniu Grupy ORLEN nasz wspólny pionierski dla Polski projekt zakończy się sukcesem - dodaje Zbigniew Warmuz

W ramach współpracy koncernów, poza obszarem SMR, analizowane będą również wspólne inwestycje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, w którym już obecnie Grupa ORLEN dysponuje szerokimi kompetencjami i doświadczeniem umożliwiającym dalszy rozwój – czytamy w komunikacie prasowym płockiego koncernu. (Jolanta Plaza Kluza, fot.: Pixabay/zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu