Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
26/03/2019 - 15:20

Schronisko na Lubaniu: marzenie czy realny plan?

W ostatnich latach temat znów odżył. Czy tym razem działania podejmowane przez PTTK, Nadleśnictwo i samorządy okażą się sukcesem? Wszyscy, którym leży na sercu rozwój gorczańskiej turystyki, mocno trzymają za to kciuki.

Schronisko na Lubaniu marzenie czy realny plan?

Lubań to miejsce wyjątkowe, z ogromnym potencjałem rozwoju turystyki pieszej. Nie podlega wątpliwości fakt, że realizacja inwestycji w tym miejscu w sposób bezpośredni przełoży się na wzrost ruchu turystycznego. Bo przecież szlak z Krościenka (czy też z Ochotnicy) na Lubań i później dalej przez Przełęcz Knurowską na Turbacz jest jednym z piękniejszych w kraju. Cóż więc stoi na przeszkodzie?

Działka pod szczytem Lubania, na której planowana jest  inwestycja nie jest własnością PTTK, a należy do nadleśnictwa. Nadleśnictwo, zgodnie z obowiązującym prawem nie może jej sprzedać, tylko zamienić, ale na działkę o podobnej wartości i do tego przylegającej do terenów już będących ich własnością. PTTK zaś na dzień dzisiejszy takiej działki nie posiada.
Przez ostanie 4 lata bezskutecznie szukano innej nieruchomości, która spełniła by wyżej wymienione warunki.

Jest jednak nadzieja

 W ostatnich dniach w Urzędzie Gminy Ochotnica Dolna odbyło się spotkanie dotyczące budowy schroniska PTTK na Lubaniu.

Na spotkanie przybyli: Tadeusz Królczyk - wójt gminy Ochotnica Dolna, Jan Dyda - wójt miny Krościenko n/D, Maria Łojas-Jurkowska - sekretarz gminy Ochotnica Dolna, Agnieszka Zabrzewska – skarbnik gminy Ochotnica Dolna, Jerzy Kalarus – prezes spółki PTTK Karpaty, Jerzy Kapłon – skarbnik PTTK, Olaf Dobrowolski – nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko, Michał Głowacz - naczelnik Wydziału Zarządzania Zasobami Leśnymi w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Grzegorz Biedroń - prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Kazimierz Konopka - wieloletni wójt gminy Ochotnica Dolna, Dorota Jurkiewicz – pracownik Urzędu Gminy Krościenko n/D i Renata Gawęda – radca prawny Urzędu Gminy Ochotnica Dolna.

Wójt gminy Ochotnica Dolna, Tadeusz Królczyk zapewnił o swojej gotowości do współpracy z wszystkimi instytucjami, które będą podejmować działania związane z budową schroniska na Lubaniu.

Głównym przedmiotem rozmowy było znalezienie dobrego rozwiązania odnośnie działki i miejsca przeznaczonego na budowę schroniska. Przedstawiciele PTTK Jerzy Kapłon i Jerzy Kalarus przybliżyli wszystkim zebranym informacje dotyczące tego przedsięwzięcia.

Wszyscy uczestnicy spotkania zadeklarowali chęć działania i współpracy, tak aby temat budowy schroniska  był nie tylko dyżurnym tematem ze sfery marzeń ale zaczął przybierać realne kształty. (PG)Dziękujemy za przesłanie błędu