Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
17/12/2013 - 16:26

Sieć Solidarności. Nie wszystkim się powiodło w III RP

Zarząd Stowarzyszenia Sieć Solidarności w Krakowie zwołał na 20 grudnia (piątek) zwyczajne walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia. W programie Walnego, które odbędzie się w siedzibie organizacji przy ul. Cieszyńskiej 2 jest rozpatrzenie sprawozdania Zarządu z działalności w mijającym roku oraz nakreślenie kierunków działania w 2014 r.
Stowarzyszenie powstało w październiku zeszłego roku. Założyła je grupa byłych krakowskich opozycjonistów na czele z Edwardem Nowakiem, działaczem pierwszej "S" w Nowej Hucie, więzionym w latach 80., a w III RP m.in. poseł OKP, wiceprezydent Krakowa, trzykrotnie wiceminister resortów gospodarczych i biznesmen. Nie wszystkim opozycjonistom tak się powiodło w wolnej Polsce. Edward Nowak wie o tym, dlatego jednym z celów Stowarzyszenia, bodaj czy nie najważniejszym jest niesienie pomocy byłym działaczom Solidarności, znajdującym się dzisiaj w trudnej sytuacji materialnej. Zajmuje się tym Komisja Socjalna i Samopomocy (przew. Piotr Fugiel) poprzez: pomoc w poszukiwaniu pracy dla członków SSS, tworzenia spółdzielni socjalnych SSS, tworzenie "Klastra Solidarności", organizowanie własnej działalności gospodarczej Stowarzyszenia, okazjonalne akcje zbierania darów dla osób potrzebujących.
Ponadto działa m.in. Komisja ds. Dokumentacji i Pamięci (przew. Adam Gliksman), której zadaniem jest: popularyzowanie wiedzy o ideałach i wartościach, o historii, dokonaniach oraz ludziach Ruchu Solidarności, gromadzenie danych i dokumentów.
Pomimo krótkiego okresu istnienia, Stowarzyszenie już sporo osiągnęło, m.in. włączyło się do dyskusji nad senackim projektem ustawy "O pomocy działaczom opozycji demokratycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych ", zgłaszając w październiku na spotkaniu z senatorem Bogdanem Klichem własne uwagi do dokumentu.
"Poinformowaliśmy senatora - napisał w komunikacie po spotkaniu prezes Nowak - że Sieć Solidarności oraz inne organizacje o rodowodzie opozycyjnym z naszego regionu wyrażają poparcie dla Obywatelskiego Projektu Ustawy, który w sposób kompleksowy stara się uregulować status ludzi, którzy walczyli w Solidarności, opozycji demokratycznej lub byli represjonowani z powodów politycznych. Obawiamy się jednak, że chlubne zamiary mogą zablokować prace nad ustawą, tymczasem na pomoc czekają setki ludzi, niektórzy mogą nie doczekać jej uchwalenia. Z tego powodu zajęliśmy postawę ograniczenia swoich oczekiwań, licząc na jak najszybsze uchwalenie ustawy."
We Wszystkich Świętych działacze Sieci odwiedzili groby 177 ludzi małopolskiej Solidarności.
Stowarzyszenie ma w statucie zapisaną apolityczność. i ambicje rozszerzenie swej działalności na cały kraj. Wśród jego członków (stale przybywają nowi) są znane postaci życia publicznego, głównie z Małopolski, ale większość jest bezpartyjna. Wystarczają im ideały Solidarności.
Po Walnym wyznaczonym na godz. 18.30 odbędzie się spotkanie wigilijne.
Więcej o Stowarzyszeniu Sieć Solidarności można przeczytać na jego stronie interentowej (www.sss.net.pl).
Poniżej manifest ideowy prezesa Sieci Edwarda E. Nowaka.
                                                                                               *
Podpisanie Porozumień Sierpniowych otworzyło nam drogę do niepodległości, wolności, demokracji.
Wróćmy myślami do tamtych idei i czynów, przypomnijmy to sobie. Wspomnijmy ludzi tamtych dni – lat osiemdziesiątych. Niektórzy z nich już nie żyją, inni wyemigrowali, jeszcze inni, zawiedzeni, wycofali się. Bardzo wielu pracuje w przedsiębiorstwach, na roli, działa aktywnie w służbie państwa, w samorządzie, w biznesie, w różnorodnych organizacjach. Pracują dla dobra Polski. Jednym żyje się dobrze, inni cierpią niedostatek i są zapomniani.
Pamiętajmy o nich wszystkich! Solidarność to znaczy RAZEM, nigdy jeden przeciw drugiemu.
Ludzi Ruchu solidarność wciąż więcej łączy niż dzieli; to nasza nadzieja.
„Sieć Solidarności” jest koleżeńską inicjatywą skupiającą ludzi dla których drogie są ideały ruchu „Solidarność”. Sieć, w szczególności tworzą członkowie NSZZ „Solidarność” – pracowniczej i rolniczej, NZS oraz innych organizacji młodzieżowych, opozycji lat osiemdziesiątych oraz osoby niezrzeszone. Liczymy na o, że będą nas wspierać nasze rodziny, szczególnie młodsze pokolenie, zaprośmy ich do „Sieci Solidarności”.
Powinniśmy być apolityczni – oznacza to, że każdy dla kogo ideały Solidarności są wciąż ważne, bez względu na swoją obecną działalność, poglądy, wyznanie oraz inne atrybuty osobowości może uczestniczyć w tej inicjatywie i może wspierać nasze cele w taki sposób i w takim zakresie jaki uzna za stosowany. Apelujemy do partii politycznych, aby nie wykorzystywały naszej Sieci do swoich politycznych celów, ale żeby nas wspierały.
(HSZ)






Dziękujemy za przesłanie błędu