Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
25/11/2019 - 08:10

Siołkowa ma własne obserwatorium astronomiczne

Pierwszy tego typu obiekt w gminie to nie lada gratka dla wielbicieli astronomii. Wzbogaca ofertę turystyczną i kulturalną regionu.

Krzysztof Bochenek od wielu lat jest zagorzałym fanem astronomii. Z jego inicjatywy powstało mini obserwatorium astronomiczne, które oficjalnie jest dostępne dla zwiedzających od sierpnia b.r.

Pomysł na obiekt zrodził się w czasie uczestnictwa w teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Studio, w którym odbywały się nagrania, tak bardzo urzekło  Krzysztofa, że swoją wizję postanowił wcielić w życie.

Po wielu trudach udało się wybudować planetarium i zakupić sprzęt potrzebny do obserwacji nieba. Krzysztof Bochenek  udostępnia obiekt znajdujący się na jego prywatnej posesji każdemu, kto jest zainteresowany ofertą. Obserwacje są bezpłatne.

W grudniu w okresie przedświątecznym przewidziane są w planetarium dwa wydarzenia.

22 grudnia organizowana jest całonocna obserwacja nieba. Zaczynać się będzie tuż po zachodzie słońca. Każdy zainteresowany może dołączyć do wydarzenia bez konieczności wcześniejszego umawiania się.

24 grudnia w godzinach od 15- 16 w obserwatorium odbędzie się wypatrywanie pierwszej gwiazdki. Jaki obiekt zaświeci w tym roku jako pierwszy? Gdzie go szukać? Zapraszamy do lektury grudniowego numeru miesięcznika „Sądeczanin”, w którym znajdziecie Państwo wywiad z Krzysztofem Bochenkiem.

Gdzie można zakupić miesięcznik „ Sądeczanin” w Grybowie?

https://sadeczanin.info/rozmaitosci/sadeczanin-w-grybowie-oczywiscie

 (I.N) 

Zdjęcia: Krzysztof Bochenek, Jarosław Bochenek Dziękujemy za przesłanie błędu