Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
04/08/2020 - 11:50

Strażacki mundur. Duma i splendor nie dla każdego?

Z chwilą wyzwolenia naszego kraju w istniejących wówczas zawodowych jednostkach straży pożarnej przystąpiono do wdrażania polskich akcentów w umundurowaniu. Na czapkach pojawiły się orzełki, a mundury zaczęły wyglądać dumnie i wyniośle. Nie mniej godnie prezentują się dziś strażacy na Sądecczyźnie.

Posiadanie umundurowania jest jednym z przywilejów w straży pożarnej. Mundur powinien być ubierany przy okazji świąt strażackich, państwowych, kościelnych czy podczas oficjalnego reprezentowania straży. Zakładając go na siebie strażacy dają świadectwo szacunku wobec formacji, którą reprezentują. Poszanowanie munduru i dbałość o jego estetykę stanowią jeden z podstawowych obowiązków każdego strażaka.

Nie wszyscy druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Janczowej, która razem z młodzieżówką liczy aż 52 osoby, mogą się nim pochwalić. Niewątpliwie jest to marzenie młodych ludzi. Niedawno udało się jednak pozyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w ramach ogólnopolskiego programu wsparcia służb ratowniczych.

Czytaj też: Jesienią do OSP w Lipnicy Wielkiej trafią aparaty nadciśnieniowe. Co to takiego?

Pomoc uzyskała także jednostka OSP z Lipnicy Wielkiej, która środki finansowe postanowiła przeznaczyć na aparaty nadciśnieniowe, umożliwiające strażakom bezpieczne wejście do zadymionych pomieszczeń podczas pożaru. W przypadku OSP Janczowa pomoc w ramach projektu wyniesie prawie 8 tysięcy złotych. Jak czytamy na stronie urzędu gminy Korzenna, pozostałą kwotę jednostka planuje pokryć ze sprzedaży strażackiego kalendarza, ze środków własnych strażaków oraz od sponsorów.

W dalszym ciągu czekamy na ostateczną decyzję w przedmiocie wykorzystania pozyskanych środków finansowych. Przyda się na pewno sprzęt niezbędny w akcjach ratowniczych. Duża część zostanie przeznaczona na zakup umundurowania, który powinien wyróżniać straż pożarną jako formację ratowniczą oraz zapewniać bezpieczeństwo, higienę i uznanie w społeczeństwie. Nie brakuje bowiem okazji, podczas których strażacy powinni prezentować się dumnie i godnie.

k.kos@sadeczanin.info, fot. ilustracyjne, Pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu