Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
27/06/2013 - 11:00

Syreny, fiaty, polonezy na trasie Magurskiego Rajdu Classicauto

Classicauto Rajd Magurski - Memoriał Aleksandra Sobańskiego, to ogólnopolska impreza, która odbędzie się w dniach 28 -29 czerwca na terenie powiatu gorlickiego. Classicauto to rajd sportowo – towarzyski, przeznaczony dla właścicieli oldtimerów i youngtimerów - samochodów, które kiedyś startowały w rajdach.
W piątek (28 czerwca) zawodnicy rywalizować będą na trasie prologu w Bieczu, natomiast w sobotę (29 czerwca) załogi będą się ścigać na odcinkach specjalnych wytyczonych na terenie gminy Lipinki. Start i meta sobotniego etapu zostanie zlokalizowana na rynku w Bieczu. Będzie to druga edycja rajdu, a zarazem pierwsza rozegrana jako Memoriał Aleksandra Sobańskiego. Organizatorzy rajdu chcą w ten sposób uhonorować człowieka, którego więzy rodzinne łączyły z rodem Skrzyńskich, właścicieli pałacu w Zagórzanach i który przeszedł do historii polskiego sportu samochodowego, jako wybitny zawodnik i działacz automobilowy. Zgodnie z ostatnią wolą został on pochowany w grobowcu rodziny Skrzyńskich w Zagórzanach.
W rajdzie wystartuje prawie 30 załóg. Zaproszenie organizatorów imprezy przyjęli trzej wybitni kierowcy rajdowi, którzy tworzyli historię polskiego motosportu: Robert Polak, Roman Hałas i Marek Ryndak – wielokrotni mistrzowie Polski , członkowie kadry narodowej, uczestnicy wielu międzynarodowych imprez. Marek Ryndak jest rodzinnie związany z Gorlicami. Zobaczymy go za kierownicą syreny, bo właśnie jeżdżąc tym samochodem odniósł wiele sukcesów na rajdowych trasach. Robert Polak zasiądzie za kierownicą poloneza 2000, a Roman Hałas fiata 125 p.- Rajd ma przypomnieć mieszkańcom Ziemi Gorlickiej, że w tym roku obchodzimy 40 rocznicę ważnego wydarzenia w historii polskiego sportu rajdowego, ściśle związanego z powiatem gorlickim. W 1973 roku ścigali się tutaj najlepsi kierowcy świata, rywalizując w XXXIII Rajdzie Polski, będącym - po raz pierwszy w historii polskich sportów motorowych - eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata Producentów. Była to najtrudniejsza edycja w dziejach tej imprezy, sklasyfikowano tylko trzy załogi, a tą trzecią była załoga polska, z Maciejem Stawowiakiem za kierownicą, jadąca polskim fiatem 125 p. Do tej pory jest to najlepszy rezultat, jaki osiągnął polski kierowca w Rajdowych Mistrzostwach Świata.
Pierwsza edycja Classicauto wzbudziła ogromne zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców powiatu, ale także wśród miłośników klasycznej motoryzacji, którzy przybyli z całej Polski. Organizatorzy szacują, że na trasie rajdu zgromadziło się ponad dwa tysiące osób. Rajd spotkał się także z bardzo pozytywnymi opiniami ze strony jego uczestników, którzy chwalili dobrą organizację imprezy oraz gościnność gospodarzy. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz. Głównymi organizatorami imprezy są Automobilklub Biecki w Bieczu i Starostwo Powiatowe w Gorlicach oraz ogólnopolski magazyn „Classicauto, a współorganizatorami Miasto i Gmina Biecz i Gmina Lipinki. Patronat medialny nad imprezą objęli: portal „Interia”, „Gazeta Gorlicka”, „RTVG” i portal „Halo Gorlice”.

Opr. JG
Źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
 


Dziękujemy za przesłanie błędu