Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
24/02/2021 - 14:00

Sześcioraczki spod Łącka dostaną prawie milion złotych. Kto jest taki hojny

Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela, pierwsze polskie sześcioraczki z Tylmanowej niedaleko Łącka rosną jak na drożdżach. Wychowanie takiej gromadki to ogromne wyzwanie nie tylko pod względem logistycznym, ale także finansowym. To wielkie szczęście pomnożone razy sześć dużo kosztuje. Rodzice mogą jednak liczyć na pomoc wojewódzkiego samorządu. Dostaną blisko milion złotych.


Zobacz też: Koronawirus 2021: raport z Polski i świata dzień po dniu

Ich narodzinami żyła cała  Polska. Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela mają już rok i dziewięć miesięcy. Kiedy maluchy przyszły na świat  nie schodziły z informacyjnych czołówek wszystkich mediów. Szerokim strumieniem wylewały się wtedy deklaracje pomocy ze strony wielu firm i instytucji, ale już wtedy dziadek sześcioraczków z Tylmanowej, Janusz Kołodziejczyk, zachował trzeźwy ogląd rzeczywistości.  

- Twardo stąpam po ziemi i wiem, jak to jest. Z czasem zainteresowanie minie i wtedy się okaże, czy na tę pomoc będzie można liczyć na dłużej.  Potem i tak trzeba wszystko zrobić samemu i najlepiej liczyć na rodzinę – mówił w rozmowie z "Sądeczaninem".

Na szczęście sześcioraczki mogą liczyć na pomoc wojewódzkiego samorządu. Po ich narodzinach 100 tysięcy  złotych otrzymała gmina Ochotnica Dolna, która została pośrednikiem w przekazaniu środków rodzicom maluchów. Potem  radni sejmiku zdecydowali o przekazaniu kolejnej puli pieniędzy. To Było prawie milion złotych. Dokładnie, 919 tysięcy.

czytaj też Tak luksusowo mieszka sądecka milionerka z Instagrama Ola Nowak [ZDJĘCIA] 

Teraz, kiedy sześcioraczki mają już blisko dwa lata podczas ostatniej sesji sejmiku znowu zapadła decyzja o udzieleniu wsparcia rodzinie. Tym razem chodzi o dokładnie taką samą sumę. Pieniądze, podobnie jak wcześniej, będą w dyspozycji gminy Ochotnica Dolna, na terenie której leży Tylmanowa.

- Samorząd województwa małopolskiego aktywnie realizuje zadania z zakresu polityki prorodzinnej. Służą one między innymi  wzmocnieniu wartości rodziny, stanowiąc podstawę rozwoju każdej lokalnej wspólnoty samorządowej –uzasadnia decyzję radnych wicemarszałek Łukasz Smółka.

Dzieci są wcześniakami, więc mają obniżoną odporność i opieka nad nimi wymaga dużej ostrożności. Maluchy muszą być rehabilitowane pod okiem specjalistów kilka razy w tygodniu, wymagają także codziennej stymulacji w domu.

Czytaj też Najstarsza Małopolanka ma 110 lat. Takich urodzin w życiu nie miała [ZDJĘCIA] 

Przypomnijmy, że rodzeństwo – cztery dziewczynki i dwóch chłopców - przyszło na świat 20 maja w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Narodziny sześcioraczków są rzadkością. Jak podają lekarze, takie przypadki zdarzają się średnio raz na 4,7 mld ciąż.(jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. UMWM, screen TVNDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020