Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
23/07/2021 - 11:45

Trasa na weekend: miejscowość, która jest jedną wielką platformą widokową

W kolejnym odcinku „Trasy na weekend” zabieramy naszych Czytelników do gminy Łososina Dolna. W Tęgoborzy, Zawadce, Białejwodzie i Łososinie Dolnej będziemy szukać oryginalnych widoków i miejsc, które można zobaczyć podczas spokojnej wycieczki za miasto. Nie zapomnijcie zapakować do plecaka aparatu, może się przydać.

Zawadka - widoki, fot. SS

Na początek za cel naszej trasy obieramy miejscowość Zawadka. Od strony Nowego Sącza można dojechać tutaj na dwa sposoby: od strony Marcinkowic i Chomranic oraz przez miejscowość Wielogłowy drogą krajową numer 75. W przypadku tej drugiej trasy do pokonania mamy Kurów, a tam aktualnie z powodu remontu ruch puszczany jest wahadłowo. Przy dobrych warunkach droga do Zawadki nie powinna zająć więcej niż 25 minut.

Ta miejscowość jest jedną wielką platformą widokową. Stąd możemy oglądać panoramę na pobliskie miejscowości, Nowy Sącz oraz na Jezioro Rożnowskie. Polecamy, aby ciekawych punktów widokowych szukać na własną rękę – można dzięki temu trafić w nietuzinkowe miejsca. 

Zawadka - widoki, fot. SS

Zwiedzając okolicę, warto jednak pamiętać, że w niedawnym czasie przeszła tędy powódź. Wiele bocznych dróg jest uszkodzonych (niektóre w mniejszym, inne w większym stopniu). Dlatego Zawadkę najlepiej zwiedzać pieszo lub rowerem.

Zawadka, drogi, fot. SS

W Zawadce można też relaksować się w uroczej winnicy przy lampce procentowego trunku. - Od 2018 roku jesteśmy licencjonowanym producentem wina mszalnego, natomiast w 2019 roku UMWM wpisał nasze produkty do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego – mówią Barbara i Szymon Maziarz, właściciele Winnicy Zawadka. Winnicę znajdziecie pod adresem Zawadka 1, a więcej o ich działalności dowiecie się pod numerem telefonu: 502 391 867.

Winnica Zawadka

Kolejnym punktem w naszej podróży będzie oznaczony na mapie punkt widokowy, a właściwie wąska drewniana platforma umieszczona wśród drzew w miejscowości Białawoda. Z Winnicy Zawadka dojdziemy tam pieszo w kilkadziesiąt minut. Tu rozpościerają się piękne widoki na przepływającą u stóp góry rzekę Dunajec.

Tęgoborze, fot. SS

Z Zawadki i Białowodzkiej Góry kierujemy się na Tęgoborze. W tej miejscowości u stóp góry Just, nad samym brzegiem Jeziora Rożnowskiego znajdziemy spokojne miejsce, gdzie można odpocząć i pooglądać zamulone jezioro. Nad brzegiem postawiono ławeczki, znajdzie się też drewniana altana. Żeby dotrzeć w to miejsce wystarczy z głównej drogi (DK 75) zjechać na Znamirowice i Tabaszową. Samochody możemy zaparkować wzdłuż ulicy Podgórze na obszernym parkingu.

Na koniec wyruszamy jeszcze dalej od Nowego Sącza, do miejscowości Łososina Dolna, a konkretnie do Aeroklubu Podhalańskiego. Lotnisko zlokalizowane jest tuż przy krajówce, więc nie trudno do niego dojechać, za to nie da się go przeoczyć. 

Iskierka, fot. KS

Dowiedz się więcej o samolocie z powyższej fotografii: Iskierka wróciła do Polski. Przyleciała do Łososiny aż znad z Atlantyku W Łososinie Dolnej odbywają się szkolenia przyszłych lotników i loty widokowe dla chętnych. Właśnie ta druga rzecz może być niesamowitym przeżyciem, bo w końcu nie często mamy okazję na własne oczy zobaczyć nasz region z wysokości chmur.

Fot. Aeroklub Podhalański

Wszystkie informacje na tematu rezerwacji lotu widokowego z doświadczonym pilotem i ceny takiej atrakcji można znaleźć na stronie internetowej Aeroklubu Podhalańskiego. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. SS, KS, Aeroklub Podhalański i Winnica Zawadka)

Materiał promocyjnyDziękujemy za przesłanie błędu