Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
03/06/2020 - 15:00

Twitter i Facebook jak Sądeczanin.info? Portale będą działały jak redakcje

W Stanach Zjednoczonych Partia Republikańska pracuje nad ustawą, która miałaby pozbawić portale społecznościowe takie jak Twitter i Facebook ochrony prawnej przed oskarżeniami za treści publikowane przez ich użytkowników. Co, jeśli ustawa zostanie podpisana i wejdzie w życie?

Twitter i Facebook jak Sądeczanin.info? Portale będą działały jak redakcje

Postulowane przez Partię Republikańską zmiany oznaczają dla nas tylko jedno – media społecznościowe będą działały jak każda inna redakcja, a więc będą częściowo odpowiedzialne za publikowane w serwisach treści. Według obecnego stanu prawnego właściciele portali takich jak Twitter bądź Facebook nie odpowiadają za treści publikowane przez użytkowników. To oznacza, że nie mogą być z tego powodu pozwani do sądu.

Niektórzy podnoszą, iż portale społecznościowe odgrywają w kształtowaniu wirtualnej rzeczywistości tak znaczącą rolę, że powinny być pozbawione specjalnego statusu i podlegać takim samym zasadom, jak inne redakcje. Twitter i Facebook to media opiniotwórcze. Możliwość komentowania wpisów użytkowników i reagowania na nie powoduje, że nie powinniśmy różnicować ich właścicieli pod kątem odpowiedzialności za publikowane treści.

Czytaj też: Wystarczy 99 telefonów i mały wózek, aby oszukać aplikację Google Maps

Propozycja skierowana do mediów jest następująca: jeśli mają zamiar opiniować to, co jest umieszczane na ich platformach, to nie przysługuje im ustawowa ochrona w postaci braku odpowiedzialności za publikowane treści.

Czy pełna odpowiedzialność mediów za posty użytkowników stanie się faktem?

[email protected], fot. Pixabay.com Dziękujemy za przesłanie błędu