Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
12/02/2013 - 13:49

Wybierz swoją książkę i autora – Trzy albumy o Sądecczyźnie

Trwa Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora na "Książkę o Sądecczyźnie" i "Sądeckiego Autora" ogłoszony przez Fundację Sądecką. W kolejnych odcinkach prezentujemy autorów i ich dzieła zgłoszone do konkursu.
Aż trzy albumy przygotowane przez Joannę Hołdę, etnografkę Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i Piotra Droździka, pracownika muzeum i fotografa.
„Sądecki Park Etnograficzny - panorama kultur” to album, dzięki któremu możemy przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądała dawna sądecka wieś. Na fotografiach uwiecznione zostały przedmioty, takie jak kołyska, rowerek, piec, durszlak, czy inne przeczy codziennego użytku. Historie z nimi związane opisuje Joanna Hołda. Już we wstępie czytamy: „W lachowskiej chałupie z Gostwicy stoi malowana w kwiaty kołyska. Wiadomo, że została przywieziona z podkrakowskiej wsi, później sprzedana przez właścicielkę na jarmarku w Starym Sączu. Zwykły przedmiot, ale patrząc na niego można sobie wyobrazić, co czuła młoda dziewczyna, która za mężem przeprowadzała się na Sądecczyznę? Jak miała na imię? Jak wyglądała? […] Niektóre przedmioty mają określoną przeszłość – wiadomo, do kogo należały, w jakich powstały okolicznościach, jak trafiły do skansenu. Jednak większość pozostaje anonimowa – to zwyczajne przedmioty, dawniej spotykane w każdej wiejskiej chałupie. Nie znamy ich właścicieli, nie wiemy o nich nic ponad to, do czego służyły. Ale przyglądając się im, możemy odczytać historie, które w sobie noszą”. Takich opisów na 168 stronach jest wiele, a wydawnictwo jest cenne. Powstało w w ramach projektu Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, finansowanego ze środków unijnych, dlatego też nie trafiło do sprzedaży.
„Galicja Mieczysława Orłowicza wiek później” to publikacja poświęcona autorowi ponad stu przewodników turystycznych, który m.in. wyznaczył wschodnią część Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego. Na 160 stronach umieszczono 183 ilustracje, które zapraszają do odwiedzenia terenów przemierzonych niegdyś przez Mieczysława Orłowicza i przez niego opisanych. Pojawiające się w albumie nazwy tras i miejscowości oraz opisy przy fotografiach zaczerpnięte zostały z „Ilustrowanego przewodnika po Galicyi, Bukowinie, Spiżu, Orawie i Śląsku Cieszyńskim”, który opracował sam Orłowicz, a wydany został we Lwowie w 1914 roku.
„Teatr Bogu i sobie. Obrzędowość doroczna na Sądecczyźnie” na 210 stronach ukazuje „sposoby przeżywania wybranych świąt i uroczystości, współczesne obchody oraz dawne zwyczaje i wierzenia dotyczą Polaków, Łemków, Cyganów i Żydów - grup narodowościowych obecnych dzisiaj na Sądecczyźnie” - czytamy we wstępie. Układ wydawnictwa odpowiada porządkowi roku liturgicznego Kościoła rzymskokatolickiego i zachowuje podział na dwa najważniejsze cykle świąteczne: Boże Narodzenie i Wielkanoc.
„Istotne miejsce w opisywanej obrzędowości zajmują uroczystości związane ze świętymi oraz miejscami kultu. Przy określeniu dat poszczególnych uroczystości posługujemy się kalendarzem gregoriańskim. W przypadku świąt łemkowskich podajemy także daty według starego stylu” - wyjaśnia Joanna Hołda.
Album utwierdza w przekonaniu, że mimo wielu różnic, jakie istnieją pomiędzy poszczególnymi wyznaniami, więcej je łączy niż dzieli. Fotografie Droździka odkrywają tradycje, które kultywuje już niewielu wiernych.

Tu głosuj: FORMULARZ

Oprac. (ALF)
Fot. Piotr Droździk, (JB)






Dziękujemy za przesłanie błędu