Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
31/07/2012 - 09:17

Zobacz jak żyją pszczoły. Odwiedź pasiekę „Barć”

Pośrodku lasów w Kamiannej (gmina Łabowa) stoi pasieka, którą od 1986 roku prowadzi małżeństwo pszczelarzy – Emilia i Jacek Nowakowie. Turystom oferują m.in. zwiedzanie skansenu uli, dawnej cerkwi prawosławnej oraz galerii św. Ambrożego.
Pierwszymi hodowcami pszczół w tym regionie byli Łemkowie, a robili to z dobrym skutkiem. Zimowali swoje pszczoły na spadzi szpilkowej, zamiast na cukrze, a miodobranie urządzali na wiosnę. Wysiedlenie Łemków spowodowało wyniszczenie pogłowia pszczół autochtonki. Mimo to pszczoły całkowicie nie wyginęły, powstały liczne krzyżówki, a okolica obfitująca w spadź i kwiatowe łąki sprzyja ich hodowli.
- To wszystko spowodowało, że postanowiliśmy zająć się selekcją z pszczół, które tu już zastaliśmy. W największym procencie to pszczoła rasy Kraińskiej – mówi Emilia Nowak. - Pszczoły to całe nasze życie. Nasi ojcowie byli pszczelarzami, my poszliśmy w ich ślady – dodaje.
Pasieka „BARĆ” w Kamiannej im. ks. dra Henryka Ostacha prowadzi trzy rodzaje działalności. Zajmuje się hodowlą matek pszczelich, pozyskiwaniem produktów pszczelich i wykorzystaniem ich w apiterapii oraz szkoleniem praktycznym pszczelarzy i młodzieży ze szkół średnich i wyższych.
Nowakowie dbają o szczegóły. Ich każda matka pszczela ma swój rodowód. Do tego prowadzą ocenę morfologiczną pszczół, która pozwala na sprawdzenie wyrównania osobników w populacji i określenie modelu rasowego. Wychów matek pszczelich prowadzą na zasadach „cichej wymiany”. Ich prace są pod stałą kontrolą Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
- Wyhodowaliśmy własny gatunek pszczół, który od miejscowości, w której mamy pasiekę został nazwany „Kamianka”. Pszczoła ta aktualnie testowana jest w różnych pasiekach celem sprawdzenia jej w innym terenie i innych warunkach – zaznacza pani Emilia.
W pasiekach Nowaków pozyskuje się praktycznie wszystkie produkty pszczele: miody, propolis - kit pszczeli, mleczko pszczele, pyłek kwiatowy. Część jest sprzedawana, a część wykorzystywana do produkcji przetworów. Farmaceuci głównie na bazie propolisu tworzą maści, kremy, roztwory EEP i inne, które wykorzystywane są w apiterapii, czyli leczeniu produktami pszczelimi.
- Uczymy praktycznego pszczelarstwa, a przed młodymi ludźmi odkrywamy tajemnice pasieki. Uczniowie szkół średnich i wyższych odbywają u nas praktyki zawodowe – podkreśla właścicielka pasieki. - Mamy ścieżkę edukacyjną i skansen pszczelarski, gdzie przedstawiamy historię pszczół. Turystom opowiadamy o Łemkach, którzy zamieszkiwali te tereny, o naszej miejscowości, a także o zabytkowym kościółku – dodaje.
Pod koniec maja w Pasiece „Barć” otwarta została Galeria św. Ambrożego, w której podziwiać można rzeźby przekazane przez Józefa Różańskiego.

(ALF)
Fot. Archiwum Pasieki „Barć”






Dziękujemy za przesłanie błędu