Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
23/07/2021 - 14:30

Młody trener wśród doświadczonych piłkarzy. Rozmawiamy z Jakubem Czerneckim

Biegoniczanka Nowy Sącz awansowała w poprzednim sezonie do Klasy Okręgowej. Trenerem zespołu z ulicy Elektrodowej jest 24-letni Jakub Czernecki. O kulisach pracy, różnicy wieku między nim, a innymi zawodnikami, przyczynach sukcesu i wielu innych kwestiach rozmawialiśmy w studiu "Sądeczanina".

Jakub Czernecki przychodził do Biegoniczanki Nowy Sącz przed rokiem i niemal od razu rozpoczął znakomitą serię zwycięstw. Sprawiła ona, że klub po wielu latach wygrał rozgrywki A-klasy i awansował do Klasy Okręgowej. Młody szkoleniowiec był gościem w naszym studiu.

Dlaczego zdecydowałeś się w tak młodym wieku zostać trenerem?

Wzorce zaczerpnąłem od taty - mówi Jakub Czernecki. Przy sporcie byłem od dzieciństwa. Zaczynałem jako zawodnik w Akademii Sandecja. Później tata rozpoczął pracę trenera i zachęcił mnie, by mu pomagać. Dzięki niemu jestem dzisiaj w tym miejscu. Jest to bardzo fajna praca, która sprawia mi dużo przyjemności. Chciałbym się w niej realizować i kontynuować swoją przygodę. To nieodłączny element mojego życia.

Czego cię najbardziej nauczyło bycie trenerem?

Jest dużo elementów organizacyjnych czy zarządzanie ludźmi i praca w grupie. Wchodzą w to też analizy czy przygotowanie do treningów i meczów. Nie tyle jest dużo pracy na boisku, co poza nim. Bycie trenerem wymaga też wielu wyrzeczeń, bo wszystko wymaga czasu. Systematyczność i organizacja to coś czego na pewno uczy to rzemiosło.

Mimo młodego wieku prowadzisz drużynę seniorską, gdzie występują starsi zawodnicy. Jaki masz z nimi kontakt?

Zaczynałem jak większość trenerów od szkolenia młodzieży. Jestem wdzięczny prezesom, że mimo młodego wieku na mnie postawili. Większość zawodników jest starsza, więc musiałem przekonać ich do swojej roli w zespole. Myślę, że już teraz mam wśród nich zaufanie. Nie było to na początku łatwe, ale udało się to "spiąć", piłkarze zaufali moim pomysłom. Teraz współpracuje nam się bardzo dobrze

Więcej o kulisach pracy młodych trenerów oraz sukcesie z Biegoniczanką w materiale filmowym. (m.pogwizd@sadeczanin.info, wideo: Daniel Szlag).Dziękujemy za przesłanie błędu