Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
03/09/2023 - 19:00

Monika Bochenek, Fundacja Horyzont 360 i jesienna edycja akcji Sprzątamy dla Sądecczyzny

Niebawem startuje jesienna edycja wielkiej akcji sprzątania Sądecczyzny. Robiliśmy to w maju, zrobimy i we wrześniu. - Trwają już zapisy, chętnych nie brakuje - mówi dr Monika Bochenek, prezes organizującej to wydarzenie Fundacji Horyzont 360.

Trwają zapisy, samo sprzatanie odbędzie się od 18 do 22 września. Warto się przyłożyć, bo trzy grupy, które uzbierają najwięcej odpadów, zostaną nagrodzone 10 października, podczas konferencji proekologicznej w Hotelu Heron.

A wrześniowa akcja, jak zwykle, obejmie zasięgiem trzy powiaty - od Limanowej, przez Nowy Sącz, po Gorlice. Pewnie uczestników będzie jeszcze więcej niż w maju, gdy ponad trzy tysiące, przede wszystkim uczniów, zebrało niemal 3 tysiące worków śmieci, uwalniając od odpadów swe najbliższe otoczenie. Na jakiś czas; stąd powakacyjna powtórka.

Po co organizować takie akcje - na szczęście tego tłumaczyć już dziś nikomu nie potrzeba. Zadziwia tylko, że w regionie, który chce uchodzić za turystyczny, wciąż tak bardzo po sobie śmiecimy. Porozwalane wszędzie pety, opakowania, butelki, to przecież sprawka nie tylko przyjezdnych.

Swoje robią też rzeki, nanosząc, zwłaszcza do Jeziora Rożnowskjego z każdą ulewą nowe tony odpadów, o kolejnych tonach mułu już nawet nie wspominając. Do wyławiania śmieci z jeziora Fundacja Horyzont 360 ma w planach budowę sprytnego, pływającego urządzenia. O tym kombajnie do zbierania śmieci po jeziorach i nie tylko o nim, mówi dr Monika Bochenek w materiale filmowym. ([email protected])

-Dziękujemy za przesłanie błędu