Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
28/04/2023 - 14:20

Co zrobić, żeby nie trzeba było leczyć? Profilaktyka na receptę i bez na X Seminarium o Zdrowiu Sądeczan

Właściwa edukacja i programy profilaktyczne, badania i sczepienia – wszystko to może zmniejszyć liczbę osób chorujących lub pozwolić zdiagnozować schorzenia w początkowym stadium. Profilaktyka na receptę i bez na X Seminarium o Zdrowiu Sądeczan.

Profilaktyka zdrowotna wymaga zaangażowania wielu podmiotów, od państwa począwszy, poprzez samorządy, organizacje pacjenckie i środowiska osób związanych z ochroną zdrowia. Ogromną rolę odgrywa także właściwa edukacja. W jaki sposób wdrażać projekty zapobiegające chorobom, aby skutkowały zmniejszeniem liczby osób znajdujących się  w grupie ryzyka i narażonych na powikłania zdrowotne?

O tych problemach podczas X Seminarium O Zdrowiu Sądeczan dyskutowali: Teresa Biela - zastępca dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia,  Marcin Krzemiński - prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów,  Sławomir Kmak, Dyrektor Szpitala im. dr J. Dietla w Krynicy-Zdroju SPZOZ, prof. n. med. Henryk Mazurek - kierownik Katedry Dietetyki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz kierownik Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy Oddziału Terenowego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju i  Jan Grab – fizjoterapeuta z Salveo Medical Care.  

- Oprócz profilaktyki kontraktowej, która jest w całości finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia, samorząd może wystąpić do nas o dofinansowanie programów profilaktycznych dla danej społeczności. Dotychczas były to różne programy od szczepień po profilaktykę wad postawy u najmłodszych. Dodatkowo dochodzą też programy pilotażowe, wiążące się z problemami, chorobami społecznymi występującymi w danym momencie – przybliżyła Teresa Biela z NFZ.

Prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów Marcin Krzemiński przybliżył ofertę, z jakiej można skorzystać lecząc lub zapobiegając szeregu chorobom cywilizacyjnym.

- Nasi lekarze i fizjoterapeuci zarówno leczą jak i zapobiegają nawrotom chorób – zaznaczył.

W krynickim uzdrowisku leczy się problemy związane z cukrzycą, gastryczne, ginekologiczne, choroby narządów ruchu. Wielkim atutem palcówki jest bogactwo leczniczych wód mineralnych, których nie dostaniemy w sklepach spożywczych.

Prof. n. med. Henryk Mazurek przypomniał, że sama profilaktyka dzieli się na pierwotna i wtórną.

- Wiele mówi się o tej wtórnej profilaktyce, czyli łagodzeniu już istniejących dolegliwości i zapobieganiu ich nawrotom. Warto skupić się na profilaktyce pierwotnej. Już dzieci i młodzież można nauczyć zdrowego stylu życia. Dziś niestety młodzież niekoniecznie wybiera to, co najzdrowsze: siedzenie przed komputerem, śmieciowe jedzeni, picie energetyków – wymienił.   

Całą dyskusję będzie można wkrótce obejrzeć w materiale filmowym.

[email protected], fot. JB

X Seminarium o Zdrowiu Sądeczan




X seminarium „O zdrowiu sądeczan” właśnie ruszyło. Przez cały dzień będziecie mogli posłuchać bardzo ciekawych paneli i zapoznać się z ofertą wystawców na Sądeckich Targach Zdrowia.






Dziękujemy za przesłanie błędu