Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
26/08/2016 - 11:05

Wystarczy dziesięć minut, by uratować komuś życie [FILM]

Dokładnie tyle czasu zajmuje rejestracja w bazie dawców szpiku Fundacji DKMS. W Nowym Sączu chętnych, aby komuś pomóc jest już 2606 osób.

Najbliższa okazja do zarejestrowania się w bazie Fundacji DKMS będzie 3 i 4 września w godz. od 10. do 16. w filii Pałacu Młodzieży na ul. Jagiellońskiej w Nowym Sączu. Jej organizatorzy mają nadzieję znaleźć dawcę dla 9-miesięcznego Patryka, chorego na młodzieńczą białaczką mielomonocytową.

- Dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, która mieści się w przedziale wieku 18 – 55 lat i waży przynajmniej 50 kg i nie ma znacznej nadwagi – mówi Aleksandra Błaszczyk z Fundacji DKMS. – Problemem nie jest ani przeziębienie ani przyjmowanie antybiotyków. Rejestrujemy także kobiety w ciąży, choć na czas ciąży i pół roku po porodzie są one zablokowane w naszej bazie.

W bazie DKMS jest już zarejestrowanych ponad 900 tys osób, a w całej Polsce ponad milion potencjalnych dawców.

- Niestety to ciągle nie jest wystarczająca ilość, aby każdy chory znalazł dawce – dodaje Aleksandra Błaszczyk.

 Istnieją dwie metody pobrania. Pierwsza - stosowane w około 80 procent pobrań zarówno  w Polsce, jak i na świecie, to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga, to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej.  Zanim dojdzie jednak  do zabiegu, dawca musi przejść badania, których celem jest sprawdzenie jego stanu zdrowia. W momencie ostatecznego potwierdzenia, że może dojść do przeszczepienia zarówno dawca, jak i pacjent przygotowywani są do przeszczepienia.

Zobacz też:Iwona Surówka oddała komórki macierzyste. To nie boli a może uratować życie

- Wiele mitów wiąże się z druga metodą – pobrania szpiku z kości biodrowej. Ale jak sama nazwa wskazuje nie wkłuwamy się w kręgosłup. Nie ma więc żadnego ryzyka paraliżu – tłumaczy Aleksandra Błaszczyk.

(KB) Materiał filmowy: Krzysztof Stachura







Dziękujemy za przesłanie błędu