Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
01/02/2016 - 13:15

Armia zaczyna polowanie na tych, którzy nadają się w kamasze

Czasy obowiązkowej służby wojskowej odeszły do historii. Pobór został zastąpiony kwalifikacją wojskową, Dziś ruszyła dla mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego

Obecna kwalifikacja wojskowa to już nie osławiony pobór. - Od stycznia 2008 roku, czyli nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony zostały zawieszone komisje poborowe. W zamian za nie ustalono komisje lekarskie. Zgodnie z Obwieszczeniem Wojewody Małopolskiego z 15 stycznia 2016 roku w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej, Powiatowa Komisja Lekarska dla Powiatu Nowosądeckiego pracować będzie w okresie od 1 lutego do 8 kwietnia 2016 roku w budynku Spółdzielni Ogrodniczej „Ziemi Sądeckiej” w Nowym Sączu, ul. Jagiellońska 18.- informuje Starostwo powiatowe w Nowym Sączu.

Osoby wzywane do kwalifikacji wojskowej zobowiązane są zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu, zabierając ze sobą:  dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych  przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,  aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy, dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2015 r. podlegają mężczyźni urodzeni w 1997 roku, mężczyźni urodzeni w latach 1992-1996, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, osoby urodzone w latach 1995-1996, które zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, kobiety urodzone w latach 1992-1997, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Jakie sankcje karne czekają tych, którzy nie stawia się na do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny? W takiej sytuacji wójt lub burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia, albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

(mika)

Fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu