Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
18/07/2016 - 06:00

Nowy Sącz: „Ekonom” z drobnym poślizgiem zmieni Langego na Grabskiego

Przez ponad 30 lat patronem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu był profesor ekonomii Oskar Lange. Po tym jak okazało się, że współpracował on z NKWD dyrekcja i nauczyciele postanowili dokonać zmiany. Nowym patronem „Ekonoma” będzie Władysław Grabski. Jutro nowosądeccy radni pochylą się nad uchwałą o zamianie patrona.

Szkoła miała zmienić patrona już 10 czerwca (wysłano nawet zaproszenia na tę uroczystość), jednak Rada Pedagogiczna nie podjęła stosownej uchwały, która dałaby zielone światło Radzie Miasta Nowego Sącza na wprowadzenie do porządku obrad punktu o zmianie patrona Zespołu Szkół Ekonomicznych. 

Przypomnijmy, Oskar Lange jest patronem ZSE, w którym mieści się III Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum nr 3, od 1981 roku. W ostatnich latach, w wyniku odtajnienia różnych dokumentów dotyczących jego działalności politycznej okazało się, że ściśle współpracował z NKWD jako sowiecki agent w USA. Dyrekcja szkoły i nauczyciele zwrócili się do Instytutu Pamięci Narodowej, by na podstawie posiadanych dokumentów wydano opinię dotyczącą agenturalnej działalności Langego. Dokument, który szkoła otrzymała, ukazał w bardzo negatywnym świetle postać dotychczasowego patrona.

Specjalny zespół wytypował dwie kandydatury na nowego patrona szkoły: Władysława Grabskiego, wybitnego ekonomistę, przedwojennego premiera, ministra skarbu, autora reformy walutowej, oraz Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera, autora wielu projektów rozwoju polskiej gospodarki w okresie międzywojennym.

Wybory nowego patrona odbyły się wśród uczniów szkoły. Młodzież zdecydowanie postawiał na Grabskiego. Teraz radni na najbliższej sesji (19 lipca) zdecydują o nadaniu placówce nowego patrona. Jeśli radni przegłosują uchwałę, to wejdzie ona w życie 1 września.

„Poprzez nadanie imienia III Liceum Ogólnokształcącemu oraz Technikum nr 3, szkoły wchodzące w skład ZSE uzyskają swoistą, indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół. Nadanie imienia Władysława Grabskiego wzbogaci tradycję, obrzędowość oraz działania wychowawcze szkoły” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Nadanie szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych nowego imienia będzie wiązało się z koniecznością wymiany tablic urzędowych na budynku szkoły oraz pieczęci szkolnych.

(JB), fot. ZSEDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe