Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
14/04/2016 - 20:15

Nowy Sącz: Banery Żołnierzy Wyklętych na ogrodzeniu SP nr 21

W ramach ogólnopolskiej walki przywracania pamięci Żołnierzy Wyklętych, przez siedem dni od środy 13 kwietnia na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Jana Pawła II prezentowanych jest 12 banerów przygotowanych przez Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego. Przedstawiają one sylwetki najwybitniejszych żołnierzy wyklętych oraz przybliżają ich tragiczne losy.

Ogólnopolska wystawa zawitała do Nowego Sącza z inicjatywy Radosława Stawiarza, nauczyciela języka angielskiego, który postanowił przybliżyć uczniom zawiłe dzieje żołnierzy walczących z komunistycznym zniewoleniem.  

Dla tysięcy Polaków koniec II wojny światowej nie oznaczał złożenia  broni. Nie zgadzali się oni na siłą narzucony ustrój, byli gotowi stawić opór nowej, bezwzględnej władzy. Starali się utrzymać w społeczeństwie wiarę w odzyskanie wolności. Niestety, ich walka skazana była na porażkę. Byli prześladowani, ścigani i na końcu bezwzględnie mordowani. Przez kilkadziesiąt lat pamięć o tych ludziach była zakazana, przyszedł czas przywrócenia im należnej czci.

Prezentowana na ogrodzeniu szkoły wystawa ma cel dydaktyczny  a także wychowawczy. Ma za zadanie uświadomić młodym ludziom iż należy szanować dorobek historyczny minionych pokoleń i z szacunkiem patrzeć na tych, którzy oddawali życie za niepodległą Ojczyznę.

(s)

Źródło: SP nr 21 w Nowym Sączu

Nowy Sącz: Banery Żołnierzy Wyklętych na ogrodzeniu SP nr 21


Dziękujemy za przesłanie błędu