Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
23/06/2016 - 10:10

Nowy Sącz: Innowacyjne zakończenie roku szkolnego z mszą św. w szkole

W Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków odbyło się miejskie zakończenie roku szkolnego. Co roku odbywa się ono w innej szkole. Dlaczego tym razem było „innowacyjne” – jak zaznaczył Józef Klimek, dyrektor Wydziału Edukacji UM Nowego Sącza – bo na terenie szkoły odprawiono mszę św. – Pana to dziwi? Mnie nie – zaznacza Klimek.

Bez żadnego z trzech prezydentów (za to z Józefem Klimkiem), bez dyrektora Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty (zastępował go jego poprzednik – Stanisław Szudek) z trójką nowosądeckich radnych (Kazimierzem Sasem, Józefem Gryźlakiem i Elżbietą Chowaniec) pożegnano rok szkolny 2015/2016 w Nowym Sączu. Tradycyjnie nie zawiodły poczty sztandarowe z innych nowosądeckich szkół, uroczystość zaszczycili też swoją obecnością dyrektorzy innych placówek oświatowych.

W tym roku szkolnym w szkołach prowadzonych przez miasto Nowy Sącz, naukę zakończy (ogólnopolskie zakończenie roku przypada na 24 czerwca) blisko 16 tysięcy uczniów: w szkołach podstawowych – 5 230 uczniów, w gimnazjach – 2 520 uczniów, w liceach ogólnokształcących – 3 519 uczniów, w technikach – 3 773 uczniów, w zasadniczych szkołach zawodowych – 894 uczniów. Z wakacji skorzysta również ok. 2 tysiący nauczycieli.

Dotychczas miejskie zakończenie roku szkolnego rozpoczynało się od mszy św. za uczniów i nauczycieli, ale odprawiana była ona w kościele. Tym razem uczniowie i nauczyciele modlili się przy budynku szkoły, zważywszy zaledwie na malunki na elewacji budynku, chyba mało do tego celu odpowiednim (Zespół Szkół nr 2 nie jest też szkołą katolicką). Nie zmienia to faktu, że wszyscy usłyszeli bardzo wartościowe kazanie i dobrze zaaranżowane przez uzdolnioną muzycznie młodzież pieśni. Na zakończenie odbył się mistrzowski pokaz musztry klas mundurowych.

– Chcę księdzu podziękować za mszę świętą i te jakże piękne słowa skierowane do nas wszystkich – mówił Klimek. – Chcę podziękować w imieniu prezydenta Ryszarda Nowaka organizatorom za innowacyjną formułę, ale powszechnie stosowaną. I zresztą bardzo się sprawdziła. Młodzież nie cierpi – dodał dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Czy odprawianie mszy św. na terenie szkoły to dobry pomysł? Chętnie poznamy wasze opinie – j.bobrek@sadeczanin.info.

(JB)
Fot. JB

Nowy Sącz: Innowacyjne zakończenie roku szkolnego z mszą św. w szkole


Dziękujemy za przesłanie błędu