Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
07/03/2016 - 13:30

Nowy Sącz zapłaci za książkę o śp. Józefie Oleksym. Znowu polityczna burza!

Autorem publikacji jest Jerzy Leśniak. „Choć po lewicy, a wszelako prawy… Józef Oleksy 1946-2015” wydana zostanie w ilości 500 egzemplarzy za 8 tys. 300 złotych. Książka będzie dystrybuowana wraz z Rocznikiem Sądeckim. Środowisko związane z Solidarnością wrze a sądeccy radni nie kryją zaskoczenia.

- Pan prezydent zaskakuje nas po raz kolejny - komentuje radny PO Grzegorz Fecko, który nawiązuje do inicjatywy Ryszarda Nowaka w ślad za którą pochodzącemu z Nowego Sącza premierowi Józefowi Oleksemu przyznano 11 głosami radnych tytuł Honorowego Obywatela Nowego Sącza. Już wtedy widać było, że w środowisku PiS i kręgach z nim związanych opinie są mocno spolaryzowane.

- Trudno mi mówić za innych. Ale jako przewodniczący klubu będę wnioskował o to, żeby radni PO poparli ten wniosek. Józefa Oleksego znałem osobiście. Kiedy chodziło o sprawy sądeckie, nie liczyły się partyjne barwy. Rozmawiał z każdym. Był człowiekiem niezwykle otwartym - komentował jeszcze przed głosowaniem szef klubu PO Piotr Lachowicz, który ostatecznie opuścił salę przed podjęciem decyzji przez radę.

Już podczas samego głosowania było równie gorąco. Maria Piprek z PiS podkreśliła, że PZPR była organizacją przestępczą i nawiązała do "agenturalnej"  przeszłości byłego premiera RP. – Dziwię się, że moi koledzy z Prawa i Sprawiedliwości ulegli niepokojącej presji i chcą głosować za przyznaniem świętej pamięci Józefowi Oleksemu tak zaszczytnego tytułu. Tak być nie może! – apelowała.

Równie bezpardonowo przyznany Oleksemu tytuł komentował senator Stanisław Kogut. Dziś też nie kryje sceptycyzmu: - Radni za tamto głosowanie dostali upomnienie. To nie jest tak, że przeszło ono bez echa. A teraz radni o niczym nie wiedzieli, o sfinansowaniu książki dowiedzieli się dopiero z prasy. Ja mam mieszane uczucia. Śp. Oleksy nigdy nie odciął się od spraw poprzedniego systemu. Gdyby tak zrobił, można by było ważyć jego zasługi dla Sądecczyzny - mówi senator.

Szef Klubu PiS Przemysław Gawłowski podkreśla za Kogutem, że radni o decyzji o sfinansowaniu wydawnictwa nie wiedzieli. - Jest pewna pula w Urzędzie Miasta na takie publikacje. Czy będą one dotyczyć śp. Premiera, to już jest suwerenna decyzja prezydenta - skwitował Gawłowski.

Tuż przed śmiercią sam Józef Oleksy, który nie doczekał sformalizowania wniosku skomentował kontrowersje prosto:  -Moja przeszłość niewyjaśniona? Ależ wszystko już zostało wyjaśnione! A co do tych, którzy przeciwko pomysłowi nadaniu mi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza protestują…. Trudno, nikomu się nie narzucam.

Ewa Stachura e.stachura@sadeczanin.info

Fot,: archiwum sadeczanin.info/forum-ekonomiczne.plDziękujemy za przesłanie błędu