Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
01/06/2016 - 12:15

Piwniczna-Zdrój: „Dolina Popradu” wytańczyła i wyśpiewała Świętokrzyską Zapaskę

Ambasador Piwnicznej-Zdroju–Regionalny Zespół „Dolina Popradu” zdobył na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach nagrodę Grand Prix–Świętokrzyską Zapaskę. – Ogromnie cieszymy się z osiągniętego sukcesu, ale woda sodowa do głowy nam nie uderzyła – uważa Dariusz Rzeźnik, kierownik zespołu.

„Dolina Popradu”–to utytułowany i wielokrotnie nagradzany i wyróżniany zespół. W ubiegłym roku świętował on hucznie i z przytupem złote gody.

W siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej-Zdroju, przy którym zespół działa i gdzie jego członkowie ćwiczą i przygotowują się do występów, brakuje już dosłownie miejsca na nagrody i wyróżnienia przywożone z różnych prestiżowych konkursów i festiwali.

Tym razem „Dolina Popradu” pojechała na XI Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej i oczywiście wróciła do domu ze wspaniałym trofeum. W Wojewódzkim Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach zaprezentowały się najlepsze polskie zespoły folklorystyczne. Konkurowały one o nagrody w dwóch kategoriach: zespołów autentycznych i artystycznie opracowanych.

Dolina Popradu z zapaską

Festiwal zakończył się ogromnym sukcesem „Doliny Popradu”. W doborowej stawce wykonawców zdobył nagrodę Grand Prix–Świętokrzyską Zapaskę zyskując podziw i uznanie jury i publiczności.

Zespół, któremu szefuje Dariusz Rzeźnik zaprezentował program: Po młócce na Królewski autorstwa znanej piwniczańskiej poetki i równocześnie członkini zespołu Wandy Łomnickiej-Dulak. Pomysłodawcą programu jest Stanisław Źrałka. Kapeli przewodził Piotr Kulig.

Po ciężkiej pracy przy młocce gazda zaprosił na muzyke, podczas której były śpiewy, tańce (polka z powrósłem, polka bez stołek), no i oczywiście zabawy zręcznościowe (kocury). Program świetnie oddał również wierzenia funkcjonujące w świadomości górali nadpopradzkich, które miały zapewnić im pomyślność i chronić przed zdarzeniami losowymi. Był też poczęstunek i podziękowanie ludziom za pracę, a Panu Bogu za to, ze ziorno dobrze sypało… Roztańczył się i rozśpiewał zespół na scenie. Można było oglądać polki Jarzembocko, Ściekło czy Śtajer oraz Zamiatano, Madziar i posłuchać pieśni śpiewanych w Piwnicznej-Zdroju i okolicach jeszcze pod koniec XIX i na początku XX w.

Piwniczański zespół został uhonorowany nagrodą Grand–Prix – Świetokrzyską Zapaską podczas XI Jarmarku Świętokrzyskiego odbywającego się w miejscu dawnych jarmarków, czyli na błoniach okalających klasztor na Świętym Krzyżu. Poprzedziła go polowa msza święta i barwny korowód, w którym udział wzięły zespoły ludowe oraz wszyscy uczestnicy jarmarku.

Dolina Popradu z zapaską

Warto wspomnieć, że w XI Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej uczestniczyło blisko 400 osób z całej Polski. Do Kielc przyjechały zespoły z Małopolski, Podkarpacia, ale także odległej Wielkopolski oraz województw łódzkiego i świętokrzyskiego.

- Ogromnie cieszymy się z nagrody Grand-Prix – powiedział naszemu portalowi Dariusz Rzeźnik, kierownik Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” – Prestiż jest tym większy, że był to konkurs o randze ogólnopolskiej. Do Kielc pojechaliśmy z nieco zmodyfikowanym programem. Dodaliśmy jeszcze troszkę elementów obrzędowych i wróciliśmy do Piwnicznej-Zdroju z tytułem Grand-Prix i nagrodą w kwocie sześciu tysięcy złotych. Zostanie ona przeznaczona na potrzeby zespołu. Podczas festiwalu usłyszeliśmy wiele ciepłych słów, ale proszę mi wierzyć – woda sodowa nie uderzyła nam do głowy.

Z zespołów z terenu Małopolski drugie miejsce w kategorii zespołów autentycznych zdobył Zespół Regionalny „Przyszowianie”, a w kategorii zespołów w opracowaniu artystycznym pierwsze miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” z Tarnowa.

Czarni Górale z Piwnicznej-Zdroju podczas tego wyjazdu zwiedzili jeszcze Skansen Wsi Kieleckiej w Tokarni oraz Jaskinię Raj. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej-Zdroju.

(MACH)

Fot. Seweryn Łomnicki i Kinga Łomnicka.

Świętokrzyska Zapaska dla Doliny Popradu z Piwnicznej










Dziękujemy za przesłanie błędu