Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
13/10/2016 - 10:00

Plaga potrąceń pieszych. „Odblaski” mogą uratować życie

Na drogach Sądecczyzny i Limanowszczyzny zrobiło się w ostatnim tygodniu wyjątkowo niebezpiecznie. Można mówić o pladze potrąceń pieszych.

Przedwczoraj dwie osoby zostały potrącone na przejściu dla pieszych. Jedna w Nowym Sączu, druga w Limanowej. Wczoraj rano na ul. Tarnowskiej w Limanowej doszło do kolejnego potrącenia. Osobowa Skoda wjechała w dwie szesnastolatki. Dziewczyny trafiły do szpitala.

Zobacz także: Nowy Sącz: Nie ustąpił pierwszeństwa, potrącił kobietę

Pod opieką lekarzy w środowe popołudnie znalazła się także 75-letnia sądeczanka, która została potrącona przez samochód marki Citroen kierowany przez 20-latka. Stało się to na oznakowanym przejściu dla pieszych na ul. Lwowskiej w Nowym Sączu. Pogotowie Ratunkowe zabrało poszkodowaną kobietę do szpitala. Na szczęście, nie odniosła ona poważniejszych obrażeń.

Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy. W tej sprawie zostanie sporządzony wniosek do sądu o ukaranie prowadzącego.

Plaga potrąceń na drogach. Odblaski

Dwa ostatnie tygodnie upłynęły, niestety, pod znakiem bardzo złej pogody. Jest mokro i ponuro. Są to uroki jesieni, która nie ma ona nic wspólnego z ciepłą i złotą.

Jesień - to pora roku, w której gwałtownie zmieniają się warunki atmosferyczne. Takie wahania pogodowe mają wpływ na kierowanie pojazdem. Ciemne i zimne poranki, szybszy zmierzch, ranne mgły, mokra i śliska jezdnia, zwiększona ilość opadów - to czynniki powodujące ograniczenie widoczności i wydłużenie drogi hamowania.

Policja prze cały rok apeluje do pieszych i kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi na drogach. Warunki na drogach przy słotnej jesieni są zmienne i bardzo zdradliwe.

Zobacz także: Horror na drogach regionu! Dwie nastolatki potrącone na przejściu dla pieszych

- Pamiętajmy, że w takich niesprzyjających warunkach w wielu miejscach nawierzchnia dróg jest mokra. Niejednokrotnie pokrywają ją opadłe liście – mówi mł. asp. Justyna Basiaga, rzeczniczka sądeckiej policji. – W skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych. W tych miejscach jezdnia może być śliska.

Sądecka policja przypomina, że należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych.

Zobacz także: Siedemnastolatek potrącony na przejściu dla pieszych

- Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować – dodaje rzeczniczka sądeckiej policji. - Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Plaga potrąceń pieszych odblaski

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Odblaski sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Wielu pieszych, jak informuje policja, stosuje się do tego obowiązku, ale nie wszyscy. Te osoby idąc po zmroku w terenie niezabudowanym nie mając elementu odblaskowego narażają swoje życie. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

W obowiązujących przepisach przewidziano wyjątek. Pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Warto pamiętać, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny dla kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Niestety, do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi właśnie w okresie jesienno-zimowym.

Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych, które czasami kończą się, niestety tragicznie.

Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze.

(MACH), źródło: własne, KGP, KWP w Krakowie, Fot. KWP Kraków, (MACH).







Dziękujemy za przesłanie błędu