Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
23/11/2016 - 14:25

Podegrodzie: Odznaczeni przez diabetyków. „Dekalog” seniorów

Małgorzata Gromala, wójt gminy Podegrodzie, została wyróżniona złotą odznaką „Za zasługi dla Polskiego Związku Diabetyków. Odznaka została wręczona z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu.

Pani wójt została nagrodzona za regularne wsparcie dla stowarzyszenia oraz wszelką działalność mającą na celu dobro osób chorych na cukrzycę. Ponadto uhonorowano dyrektora podegrodzkiego GOK, Krzysztofa Bodzionego, za pomoc w organizacji spotkań, nieodpłatne udostępnianie sal na comiesięczne spotkania oraz różnego rodzaju imprezy.

Kolejną osobą, która otrzymała złotą odznakę był Bolesław Nessing, założyciel Regionalnego Stowarzyszenia Diabetyków (2003 rok). Nie zapomniano również o Jadwidze Wardędze, wieloletniej sekretarz RSD, która obecnie pomaga jako pielęgniarka.

Uhonorowano też Andrzeja Stachonia (wieloletni wiceprezes RSD), Grażynę Głuc (wieloletni skarbnik RSD), Jadwigę Konstanty (wieloletni główny księgowy stowarzyszenia) oraz Danutę Głowę, która od początku istnienia, jest członkiem RSD. ,

Prezes Regionalnego Stowarzyszenia Diabetyków, Maria Rostocka wyraziła wielką wdzięczność dla wszystkich nagrodzonych, podkreślając tym samym ich ciężką, ogromną i bezinteresowną pracę na rzecz wszystkich chorych.

Po uroczystym poczęstunku i rozmowach ustalono termin następnego spotkania szkoleniowego oraz zwiedzono wystawę twórców ludowych, prezentowaną w GOK Podegrodzie. Można było na niej podziwiać m.in. dzieła Stefanii Waligóry oraz Marka Libera, którzy aktywnie wspierają stowarzyszenia.

Na koniec odbyła się uroczysta msza św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Podegrodziu w intencji zmarłych koleżanek i kolegów oraz błogosławieństwo Boże dla żyjących członków Stowarzyszenia.

Warto wiedzieć

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jest obchodzony corocznie, a w 2016 r. łączy się ze 125. rocznicą urodzin Fredericka Granta Bantinga, wynalazcy insuliny, który wraz ze swoim asystentem Charlesem Bestem dokonał epokowego odkrycia. Rok później otrzymał za swoją działalność Nagrodę Nobla (pieniędzmi podzielił się z asystentem).

Problem cukrzycy dotyczy obecnie blisko 3 mln osób w Polsce. Często nie daje żadnych objawów, a ujawnia się dopiero w postaci groźnych powikłań (ślepota, amputacje, niewydolność serca, nefropatie). Na świecie z tego powodu umiera rocznie blisko 4 mln ludzi. Najwięcej chorych notuje się w Chinach, Indiach, USA, Brazylii i Indonezji. A w Europie, w Niemczech, Turcji, Rosji, Hiszpanii i Włoszech.

Dzień seniora jest z kolei obchodzony w kilku wariantach na poziomie globalnym i lokalnym. W Polsce – 20 listopada. Wszystkie daty mają jednak jeden, wspólny cel – kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające za zadanie zapewnić im godne życie.

Do najważniejszych wyzwań należy obecnie m.in. walka z wykluczeniem społecznym osób w podeszłym wieku, ułatwienie dostępu do opieki medycznej, jak również do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Z okazji Dnia Seniora Regionalne Stowarzyszenie Diabetyków w Podegrodziu składa wszystkim najserdeczniejsze życzenia oraz przedstawia cenne wskazówki, które powinny przydać się każdemu, nie tylko osobom w podeszłym wieku:

1. O każdej dnia i roku porze zawsze uśmiechaj się seniorze.

2. Każdego ranka, gdy tylko wstaniesz – wpierw gimnastyka, potem śniadanie.

3. Wycieczki i zwiedzanie to najprostsza forma aktywności fizycznej. Wystarczy, że będziesz chodził i podziwiał piękno.

4. Jeśli ci własne zdróweczko w cenie, to już od dzisiaj porzuć palenie.

5. Nawet i lekarz z doświadczeniem radzi: przejażdżka rowerem ci nie zawadzi.

6. Spędzaj czas miło, a będzie ci się zdrowiej żyło.

7. Pogoń i wyścig pozostaw chartom. Zdrowiem za pośpiech płacić nie warto.

8. Pozostaw innych problemów szereg i na codzienny wyrusz spacerek.

9. Jeżeli w diecie przesadzisz odrobinkę – połknij natychmiast witaminkę.

10. Powtarzaj zawsze „spoko człowieku”, a sędziwego dożyjesz wieku.

(s), źródło: UG Podegrodzie







Dziękujemy za przesłanie błędu