Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
30/03/2016 - 10:15

Wspomnienie o ks. Mieczysławie Czekaju. Spocznie w Boguszy

Ratował zabytki przed zniszczeniem i uczył troski o nie swoich parafian - tak przez wielu zostanie zapamiętany zmarły 26 marca ks. Mieczysław Czekaj. „Wiele cerkwi przetrwało dzięki niemu: Dubne, Leluchów, Dzierżaniny, Zbyszyce i inne” - wylicza ks. Andrzej Liszka, dyrektor Domu Księży Emerytów w Tarnowie, który przez wiele lat pracował w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

„Dwa, trzy lata był w parafiach, szedł dalej i remontował. Przygotował młodych ludzi do odnawiania zabytków w kościołach. Święty kapłan, człowiek wielkiej pokory i modlitwy” - dodaje ks. Liszka. Będąc wieloletnim opiekunem i kustoszem powierzonych mu świątyń, m. in. w Czyrnej, Banicy, Bielicznej, Andrzejówce, Leluchowie i Dubnem, ks. Czekaj przeprowadził szereg prac konserwatorskich, przywracających dawną świetność architekturze i wyposażeniu tych obiektów. Dbał przy tym o zachowanie oryginalności i autentyczności budowli, wierności tradycji, w której powstały, a także o merytoryczną i techniczną poprawność przeprowadzanych zabiegów renowacyjnych. Społeczność Boguszy oraz innych miejscowości, w których dane było ks. Mieczysławowi Czekajowi pracować i gospodarować, wybrała go swoimi głosami "Sądeczaninem roku 2000", uznając tym jego wkład w kształtowanie właściwych postaw uczących szacunku dla miejsca urodzenia, dla kultury i tradycji swojego regionu.

Ks. Czekaj pozostał człowiekiem skromnym, traktującym swoją pracę, a także zaangażowanie swoich parafian przy kościołach jako bezpośrednią służbę Bogu, jako swego rodzaju modlitwę: "Zawsze łączyłem troskę o kościół, o jego remont, jego wyposażenie ze sprawą wiary. Druga sprawa to to, że zabytkowe kościoły są jednocześnie dobrami kultury. Są świadkami kultury religijnej minionych pokoleń. Dlatego właśnie to dziedzictwo, jakie otrzymaliśmy po przodkach, w naszych kościołach, cerkwiach, powinno nas mobilizować ciągle do dorównania tamtym pokoleniom, a nie do zmarnowania tego, co one z takim trudem, z taką ofiarnością zrobiły" - mówił przed laty ks. Czekaj.

Kapłan zmarł 26 marca 2016 roku. Msza święta w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie zostanie odprawiona w czwartek (31 marca) o godz. 9.00. Msza święta pogrzebowa w kościele w Boguszy będzie w czwartek (31 marca) o godz. 14.00, a następnie ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.
źródło: IDKDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe