Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
27/10/2016 - 11:05

XVI kwesta na sądeckich cmentarzach. Wrzuć datek do puszki

Na sądeckich cmentarzach odbędzie się w tym roku XVI kwesta ph. „Ratujmy sądeckie nekropolie”. Po raz pierwszy będzie to trzydniowa zbiórka. Datki do puszek zbierać będzie prawie stu wolontariuszy reprezentujących różne sądeckie stowarzyszenia i organizacje.

Organizatorzy publicznej kwesty mają nadzieję, że w tym roku uda się zebrać więcej pieniędzy, niż w roku ubiegłym. Z datków przekazywanych przez ofiarodawców odnawiane są zabytkowe i najbardziej zniszczone nagrobki na sądeckich nekropoliach. Akcję „Ratujmy sądeckie nekropolie” zainicjowała w 2001 roku Bożena Jawor, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza. 
Zobacz także: Nowy Sącz: Kolejne "perełki" sztuki nagrobnej doczekały się renowacji (WIDEO)

- Mam nadzieję, że sądeczanie równie gorąco włączą się w zbiórkę na cmentarzach – mówi Bożena Jawor. – To, że chcemy odnawiać groby mające wyjątkowe znaczenie historyczne i nie tylko jest świadectwem tego, że szanujemy swoją przeszłość. Ci, którzy budują przyszłość na dobrej przeszłości, mają szansę na to, że i o nich będą pamiętały następne pokolenia. Warto przejść w wolnych chwilach po sądeckich nekropoliach i zobaczyć, ile nagrobków przez te wszystkie lata udało się uratować od zniszczenia. Zachęcam wszystkich sądeczan do udziału w tegorocznej kweście.

Wrzuć do puszki kwestarzy datek

Hojność sądeczan jest widoczna, jak podkreślają organizatorzy cmentarnej zbiórki, szczególnie na cmentarzu przy ul. Rejtana, na którym odnowiono już kilkadziesiąt zabytkowych „perełek” sztuki kamieniarskiej.

Przez piętnaście lat na trzech sądeckich nekropoliach odnowiono 91 nagrobków. Te prace pochłonęły prawie 213 tys. złotych.

- Przyczynkiem do jakości powietrza w Nowym Sączu jest to, że dwanaście nagrobków, które zostały odrestaurowane już w minionych latach, trzeba było odczyścić i ponownie zakonserwować – opowiada Piotr Tengowski ze Związku Sądeczan.

Na cmentarzach odnawiane są groby, które nie mają już swoich opiekunów, ale także nagrobki osób niezwykle zasłużonych dla miasta. Takie prace prowadzone są zazwyczaj w porozumieniu z rodziną takiej osoby. Są to jednak działania niezwykle rzadkie.

Kilkanaście lat temu, kiedy ruszyła akcja „Ratujmy sądeckie nekropolie” zaangażowane w nią były cztery sądeckie stowarzyszenia i organizacje (Civitas Christiana, Klub Inteligencji Katolickiej, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i Związek Sądeczan). W tym roku na sądeckich cmentarzach będą stali wolontariusze reprezentujący 14 stowarzyszeń i organizacji.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)