Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
27/02/2023 - 16:50

Prof. Andrzej Zybertowicz: Big Tech to największe zagrożenie naszych czasów

Cywilizacja w techno-pułapce – taki był temat bez wątpienia najgorętszej dyskusji, jaką przeprowadzono podczas 5. Sądeckich Targów Książki. Z profesorem Andrzejem Zybertowiczem rozmawiał o tym największym dziś zagrożeniu rozmawiał przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski. Czy jeszcze możemy ocalić świat, jaki znamy?

Prof. Andrzej Zybertowicz: Big Tech to największe zagrożenie naszych czasów

Oglądacie filmy na Netfliksie? Albo na HBO? Zauważyliście jak szybko system obsługujący obie platformy potrafi zacząć Wam podsuwać kolejne tytuły i propozycje? Albo szukacie jakiejś informacji w wyszukiwarce, przez Internet a tu raptem masowo zaczynają się Wam wyświetlać reklamy właśnie z tą tematyką związane. Czytacie o psach, będziecie oglądać reklamy o karmie. Czytacie o trądziku? Zaraz zamiast reklam o proszkach do prania, zobaczycie te właśnie z dziedziny kosmetyki i dermatologii. To właśnie specjalne algorytmy obliczają, w dużym uproszczeniu, na bazie Waszych dotychczasowych wyborów, co by Wam nowego podsunąć, by Was na danej platformie zatrzymać, by większość oglądalność i ilość odsłon, by spersonalizować ofertę marketingową.

Zobacz też: Sądeczanin Roku 2022: przeczytaj laudację dla Dariusza Popieli. Dlatego wygrał megaplebiscyt

I właśnie o tym, jak Big Tech zaczyna nam odbierać samodzielność w myśleniu rozmawiał z profesorem Andrzejem Zybertowiczem przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski.

- Chodzi o to, że świat cyber odrywa nas od tego, co teraz próbujemy robić, być ze sobą fizycznie – podkreślał profesor.

- Mamy Big Tech, który ma własne interesy i równocześnie jesteśmy świadkami sytuacji, w której unikamy debat, które dotychczas były domeną rozmów o polityce. Jeżeli przyjrzeć się dwudziestemu wiekowi, to domeną rozmów polityków było o to, jak dzielić pieniądze, które wspólnie wypracowujemy i pytanie o poziom redystrybucji: jakie podatki, jaki poziom świadczenia. I w zależności od odpowiedzi dzielimy tych ludzi, na których którzy są bardziej lewicowi i tych, którzy są bardziej prawicowi. Później do tego doszedł jeszcze feminizm, doszła ochrona środowiska. Dzisiaj nie dyskutujemy już o wszystkich ograniczeniach związanych z tym, że nie można w nieskończoność się bogacić, że nie można eksploatować ludzi, że nie można podejmować działań, które szkodzą środowisku tylko rozmawiamy o kwestiach, które są kompletnie drugoplanowe, trzecioplanowe, takie, które w żadnym wypadku nie dają nam odpowiedzi na te najważniejsze pytania – komentował Berdychowski.

Zobacz też: Piotr Droździk Sądeckim Autorem 2022 roku! To pierwszy laureat konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora

- Diagnoza jest słuszna, ale to jest właśnie osiągnięcie, w cudzysłowie osiągnięcie, Big Techu, bo ciągłe przeciążenie informacjami sprowadziło nas do niebywałego spłaszczenia rozmowy. Zgadzam się z tezą, że redystrybucja jest sercem polityki. Polityka musi zarządzać wysiłkiem zbiorowym i owocami tego wysiłku zebranymi przez podatki. Musi tak zarządzać żeby interesy różnych grup społecznych w odpowiednich proporcjach były zaspokojone. Jeśli w studio, gdzie jestem zaproszony do jakiejś dyskusji próbuję zbudować ciut bardziej złożony wywód, to redaktor prowadzący natychmiast mi przerwie, bo się boi, że jemu wydawca przez słuchawkę powie: to jest za trudne dla ludzi, oni się przełączą na inny kanał. W pogoni za klikalnością, oglądalnością, słyszalnością mediów zabija się szansę na prowadzenie bardziej złożonej, wymagającej, trudnej dyskusji. To przeciążenie bodźcami legło u źródeł sukcesów populistów – wyjaśniał Profesor.

Całość tej niezwykłej rozmowy w materiale filmowym. ([email protected] Fot.: ES i TEK)  

Prof. Andrzej Zybertowicz: Big Tech to największe zagrożenie naszych czasów




Cywilizacja w techno-pułapce – taki był temat bez wątpienia najgorętszej dyskusji, jaką przeprowadzono podczas 5. Sądeckich Targów Książki. Z profesorem Andrzejem Zybertowiczem rozmawiał o tym największym dziś zagrożeniu rozmawiał przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski. Czy jeszcze możemy ocalić świat, jaki znamy? (Fot.: ES i TEK)








Dziękujemy za przesłanie błędu