Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
06/09/2022 - 20:35

IV Salon Przemysłu Turystycznego: Karpaty miejscem kultowym z dziedzictwem kulturowym

„Dziedzictwo kulturowe Karpat – szansa dla regionu” – Czy faktycznie tak jest? Odpowiedzi na to pytanie będą szukali paneliści i uczestnicy kolejnego już panelu w ramach IV Salonu Przemysłu Turystycznego, który odbędzie się w ten weekend w Piwnicznej-Zdroju.

Turystyka kulturowa staje się coraz ważniejszą częścią tego przemysłu. Podróżując po świecie ludzie pragną nie tylko oglądać, ale doświadczać. Chcą poznawać mieszkańców odwiedzanych miejsc, ich temperament, historię, obyczaje. Chcą chłonąć atmosferę i przeżywać emocje. Karpaty mają w tej dziedzinie wiele do zaoferowania.

Ciekawy panel rozpocznie się w sobotę (10 września) o godz. 16.25 w jednym z namiotów stojących w strefie sportowo-turystycznej „Nakło” w Piwnicznej-Zdroju. Nie może cię tam zabraknąć.

W gronie panelistów znaleźli się m.in.:

  • Małgorzata Broda, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich
  • Piotr Kulig, kierownik Regionalnego Zespołu „Rytrzoki” w Rytrze, działającego w Szkole Podstawowej w Rytrze
  • Michał Borkowski

- Karpaty mają naprawdę wiele do zaoferowania – mówi Małgorzata Broda. - To góry, które można przewędrować wzdłuż i wszerz. I właśnie te odwieczne wędrówki dawnych pasterzy zbudowały ich niezwykłą kulturę. Bo górskimi szlakami wędrowały wraz z ludźmi także historie, legendy, muzyka i piosenki, wyobrażenia o świecie. Burzliwa historia i trwające wiele wieków zaniedbania gospodarcze oraz odosobnienie tych terenów paradoksalnie spowodowały, że przetrwało tu wiele kulturowych i społecznych zjawisk, które gdzie indziej zanikły zastąpione zunifikowaną „nowoczesnością”. To sprawia, że Karpaty są wyjątkowe i dla wielu czyni je miejscem kultowym.

Pytanie, które chcemy sobie dzisiaj postawić brzmi: Jak wykorzystać te atuty w sposób zrównoważony? Jak zapewnić rozwój gospodarczy i podnosić poziom życia mieszkańców nie niszcząc wyjątkowych przyrodniczych i kulturowych zasobów tych gór?

Odpowiedzią wydaje się być przede wszystkim turystyka kulturowa. Dla przybyszów jest ona wartością dodaną do piękna krajobrazu i różnorodności przyrodniczej. Mieszkańcom zaś pozwoli bardziej docenić własne dziedzictwo.

[email protected], fot.







Dziękujemy za przesłanie błędu