Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
27/12/2019 - 13:25

Jeden dom, jeden stary piec a całe osiedle Wojska Polskiego się dusi

Nasz Czytelnik z osiedla Wojska Polskiego przysłał nam film, który doskonale obrazuje skutki funkcjonowania starych pieców. - Wystarczy jeden dom, jeden stary piec a osiedle Wojska Polskiego się dusi – komentuje autor nagrania, które zobowiązaliśmy się przekazać do Straży Miejskiej.

- Od wielu lat dym z tego jednego komina truje całą okolicę, w której mieszkam na osiedlu Wojska Polskiego. I tak jest codziennie. Ja nawet nie chcę sobie wyobrażać jak musi śmierdzieć w mieszkaniach w bloku zaraz obok. Dziwi mnie tylko to, że do tej pory chyba nikt nie interweniował – mówi pan Bartłomiej.

- Ja mieszkam trochę dalej, ale jak tylko w tym domu rozpalą, to oczyszczacz powietrza, który stoi u mnie wariuje a wszelkie wskazania zanieczyszczeń od razu idą w górę. I to przy zamkniętych oknach – twierdzi mężczyzna. Dodaje, że u jego sąsiadów jest podobnie. – Gdy sąsiadka nieopatrznie zostawiła na balkonie pościel do wietrzenia i zabrała ją dopiero późnym wieczorem, ta śmierdziała tak, że poszewki nadawały się tylko do wymiany, bo tak śmierdziały.

Gdy rozmawialiśmy o podobnych przypadkach z komendantem Straży Miejskiej Ryszardem Wasilukiem ten z miejsca zastrzegł, że w 90 procentach przy kontroli takich palenisk okazuje się, że to wcale nie jest wynik palenia śmieci tylko braku umiejętności, pośpiechu przy rozpalaniu zwykłego węgla. Nie oznacza to jednak wcale, że strażnicy mają zamiar spocząć na laurach z kontrolami. Mieszkańcy Nowego Sącza nadal mogą liczyć na interwencję w przypadku jakichkolwiek podejrzeń w tym zakresie. My zgodnie z deklaracją złożoną autorowi załączonego do publikacja nagrania też przekażemy je komendantowi.

Zobacz też: Uważasz, że firma jest „ekologicznym trucicielem”, zobacz kto może to sprawdzić

Jednocześnie po raz kolejny apelujemy do właścicieli tradycyjnych pieców węglowych – to od Was w największej mierze zależy jakość powietrza w naszym mieście. Właściwe rozpalenie pieca nie tylko obniża emisję zabójczych pyłów, ale jest też korzystniejsze dla Waszych kieszeni.

Przypomnijmy też, że w całym województwie wszelkie sygnały związane z podejrzeniem spalania odpadów można zgłaszać nie tylko do straży miejskich czy gminnych, ale również korzystając z formularza pod adresem https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja/

Tu należy podać datę i miejsce zdarzenia np. wskazać, gdzie spalano śmieci w piecu lub w innym miejscu. Można załączyć zdjęcia. Należy też podać swoje imię i nazwisko a wszystkie dane trafiają bezpośrednio na serwer prowadzony w ramach akcji zorganizowanej przez władze Małopolski – Małopolska w Zdrowej Atmosferze. Tu też można zgłaszać przypadki sprzedaży złej jakości węgla. Co dalej? Informacja jest przekazywana do właściwych instytucji upoważnionych do przeprowadzenia kontroli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu