Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
24/11/2020 - 14:20

Nowy Sącz: medyczny dar dla szpitala [FILM, ZDJĘCIA]

Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu trafił dzisiaj nowoczesny sterylizator powietrza, który podarowała firma specjalizująca się w produkcji takich urządzeń. To jeden z darczyńców, który w roku walki z koronawirusem wsparł czy to sprzętowo czy w innej formie sądecką placówkę medyczną.

Większość firm ofiarowywała dla sądeckiego szpitala specjalistyczny sprzęt do walki z koronawirusem. Teraz do SOR trafi nowoczesny sterylizator powietrza. To do tego oddziału trafiają chorzy, w tym także z podejrzeniem zainfekowania koronawirusem.

- Przekazujemy dla sądeckiego szpitala sterylizator powietrza z lampami UV-C – mówi Wiesław Sobala, przedstawiciel firmy. – Urządzenie to sterylizuje powietrze w pomieszczeniu, w którym mogą przebywać osoby zakażone oraz zdrowe. Po pewnym czasie w pomieszczeniu następuje całkowita wymiana powietrza.

Przechodzi ono przez dwa filtry węglowe o dużej wydajności. Są one wymieniane po 500 godzinach pracy. Urządzenie działa automatycznie i może oczyszczać powietrze w dużych pomieszczeniach nawet do 500 m kw.

Sterylizator to w ułamku sekundy niszczy koronawirusa i bezpiecznie dezynfekuje powietrze w zamkniętych pomieszczeniach.

- Urządzenie poprzez czujniki wewnętrzne bada poziom dawki, jaka jest potrzebna do wysterylizowania powietrza w danym pomieszczeniu – dodaje przedstawiciel firmy.

Lidia Zelek, dyrektor sadeckiego szpitala przyznaje, że każde podarowane szpitalowi urządzenie, które służy leczonym tam pacjentom i ułatwiającym pracę personelowi medycznemu jest bardzo dużą pomocą.

- Jest to urządzenie bardzo potrzebne dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - mówi dyrektor sądeckiego szpitala. – Do tego oddziału trafia wielu pacjentów, w tym również tych podejrzanych w kierunku zakażenia SARS CoV-2. Dlatego też wymiana powietrza jest wskazana przede wszystkim w SOR

Wartość takiego urządzenia to 5 tys. złotych. Podobne sterylizatory pracują już w szpitalu w Bochni i kilku placówkach w Krakowie.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, film: Daniel Szlag.Dziękujemy za przesłanie błędu