Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
19/11/2020 - 17:40

Nowy Sącz: szczepionki przeciwko grypie, jak nie było tak nie ma. Kiedy będzie?

W sezon grypowy tuż, tuż. Sadeccy lekarze już diagnozują pierwsze przypadki zachorowań na grypę, jak również infekcji przypominających tę chorobę. Komu udało się kupić szczepionkę przeciwko grypie wyprodukowaną na ten sezon epidemiczny, jest szczęściarzem. Zainteresowanie szczepionką jest ogromne, a tej w aptekach i hurtowniach nie ma.

Mieszkańców, oczekujących na szczepionkę, zapisanych w kolejce jest mnóstwo. Na kolejkowe listy, na które zdecydowały się niektóre sądeckie apteki wpisało się wielu chętnych. Wpisało się i czeka, aż przyjdzie dostawa. Kiedy to będzie? 

Tego nikt nie wie. Nie wiedzą farmaceuci w aptekach, właściciele hurtowni. Nie wiedzą również sami zainteresowani, czyli ci, którzy chcieliby się zaszczepić przeciwko grypie.

Czytaj także: Sprawdź, komu NFZ zrefunduje szczepienia przeciw grypie za granicą

Jak już pisaliśmy popyt na szczepionkę przeciwko grypie w tym sezonie jest ogromny. Mimo deklaracji Ministerstwa Zdrowia przekracza on kilka - a według części farmaceutów - nawet kilkanaście razy podaż. Pacjenci, choć na głowie mamy już listopad, nadal są odsyłani z kwitkiem.

Chętni na szczepionkę szturmują apteki, a tego specyfiku dającego odporność, dosłownie, jak na lekarstwo. Ci, którym udało się kupić szczepionkę na ten sezon grypowy mieli, można powiedzieć dużo szczęścia. Jednak są tacy, którym się to udało i szczepienie przeciwko grypie mają już z głowy.

Według wirusologów sezon grypowy zaczyna się na przełomie listopada i grudnia, a pik zachorowań następuje w okresie między styczniem a marcem.

Do lekarzy w sądeckich przychodniach zgłaszają się chorzy, u których pojawiają się objawy grypowe albo przypominające tę chorobę.

Czytaj także: Kiepsko. Szczepionki przeciw grypie? Na czarnym rynku albo w… Niemczech

- W tej chwili jest bardzo duży problem z dostępnością szczepionek wiodących firm – mówi farmaceuta Mirosław Godek, kierownik apteki przy ul. Żółkiewskiego w Nowym Sączu. – Są one praktycznie obecnie niedostępne. Szczyt zachorowań na grypę dopiero przed nami. Jak będzie z dostawami szczepionek? To wielka niewiadoma. Zainteresowanie szczepionką przeciwko grypie jest ogromne. Dostaw praktycznie nie ma.

Czytaj na następnej stronie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu